Comunicat de presă – lansare proiect

Acasă > Infrastructură > Comunicat de presă – lansare proiect

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

Județul Bihor, în calitate de beneficiar, lansează proiectul ,,Modernizarea rețelei de biblioteci a  județului Bihor pentru a deveni hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale”.

Proiectul este implementat în Județul Bihor, conform contractului de finanțare nr. 760124 din 17.08.2023, finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), componenta 7 – Transformare Digitală.

Obiectivul general al proiectului este îmbunătățirea competențelor digitale de bază ale comunităților cu acces limitat la formare digitală și ale grupurilor marginalizate din județul Bihor prin rețeaua de biblioteci publice a județului.

Valoarea totală a proiectului este de 20.737.136,30 lei, fără TVA, din care valoarea finanțării nerambursabile este de 12.715.356,50 lei, fără TVA.

Perioada de implementare a proiectului este de la data de 01 august 2023 și până în 30 iunie 2026.

Anterior Proiecte verzi pentru iubitorii de natură și adrenalină