Județul Bihor - Consiliul Județean

Hărți

harta Bihor Harta digitala Consiliu Judetean Bihor

pasztorDragi bihoreni,

Calitatea de președinte al Consiliului Județean Bihor este într-atât onoare, cât și responsabilitate în a crea și duce la bun sfârșit politici publice necesare dezvoltării județului. Doresc ca Bihorul să devină un centru regional autentic, iar pentru aceasta este necesar a fi promovate și implementate politici sociale, economice, culturale ori interregionale, și nu în ultimul rând, trebuiesc integrate toate forțele care își asumă acest deziderat.

Transparența nu doresc să fie doar una formală. Vă asigur că în persoana mea găsiți un promotor al oricărei inițiative care să descrie un parteneriat viabil pentru comunitățile bihorene.

Nu în ultimul rând, trebuie să impunem eficiența în procesul administrativ, asta deoarece, transparența informației și un dialog permanentizat cu organizațiile reprezentative să fie dublată de o instituție performantă, pentru a duce la îndeplinire proiectele demarate.

Voi fi un președinte de Consiliu al tuturor bihorenilor, și enunț aceasta dincolo de orice clișeu protocolar, dar pentru a o demonstra, la deschiderea instituției noastre trebuie să se alăture și dorința de cooperare a Dumneavoastră!

mang

MANG IOAN

Bine v-am găsit pe website-ul oficial al judeţului Bihor şi al Consiliului Judeţean Bihor!

Pentru că o administraţie performantă trebuie să furnizeze servicii publice ce răspund nevoilor cetăţenilor, folosind instrumente moderne de comunicare în relaţia cu aceştia, prin acest portal ne-am propus să avem un mijloc comunicare directă cu dumneavoastră. Intenţia noastră este de a vă menţine informaţi cu privire la evenimentele din judeţul nostru, precum şi cu activităţile şi proiectele în care suntem implicaţi. Tocmai de aceea, vă invit să ne vizitaţi cât mai des.

Vă mulţumesc pentru încrederea acordată!

Cu respect,

Ioan Mang

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor

bodea

Stimați bihoreni,

Vă mulțumesc că aţi accesat website-ul oficial al celei mai importante instituţii din judeţul Bihor. În calitate de vicepreședinte al Consiliului Judeţean vă asigur că sunt un susţinător deschis al proiectelor ce au misiunea de a realiza o creștere vizibilă a regiunii noastre, precum şi al politicilor publice locale menite să genereze o dezvoltare durabilă a comunității. Pentru o astfel de dezvoltare tind să cred că agricultura şi industria reprezintă doi piloni de bază care necesită o atentă stimulare atât din partea guvernanților centrali, cât și prin deciziile de la nivel județean, astfel încât să se obţină îmbunătățirea nivelului de trai al fiecăruia. Crearea de locuri de muncă, sprijinirea fermierilor, consolidarea mediului rural bihorean sau dezvoltarea spațiului cultural-istoric reprezintă doar câteva din prioritățile propuse pentru proiectele noastre, ale bihorenilor.

Traian Bodea

Vicepreședinte Consiliul Județean Bihor