Județul Bihor - Consiliul Județean

poca

Centrul Judeţean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor

Prezentare Generală

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor este o instituţie publică de cultură de nivel judeţean, având personalitate juridică autonomă fiind subordonată financiar Consiliului Judeţean Bihor. A fost înfiinţat în 1959 sub numele de Casa Regională a Creaţiei Populare, rebotezată fiind în anul 1968 odată cu revenirea la împărţirea administrativă în judeţe, sub numele de Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă.

Printre atribuţiile cele mai importante ale centrului putem aminti următoarele:

- coordonează şi îndrumă din punct de vedere metodologic activitatea aşezămintelor culturale din județ;

- sprijină activitatea aşezămintelor culturale în domeniul formării formaţiilor şi al perfecţionării personalului de specialitate;

- editează şi difuzează publicaţii în domeniul culturii;

- realizează programe de educaţie permanentă în parteneriat cu instituţiile de specialitate din ţară şi străinătate;

- iniţiază şi aplică programe pentru conservarea şi protejarea obiceiurilor și tradiţiilor populare;

- asigură asistenţă de specialitate formaţiilor artistice;

- cercetează stadiul actual al tradiţiilor şi al creaţiilor populare, specifice fiecărei zone etno-folclorice;

- dezvoltă schimburi culturale pe plan judeţean, naţional şi internaţional;

- organizează manifestări cultural-artistice specifice instituţiilor de cultură, ca de exemplu: festivaluri, concursuri, gale, serbări câmpeneşti, târguri, expoziţii, concerte, etc., cu scopul stimulării tinerelor talente şi a creativităţii în toate genurile artei: muzică, literatură, arte plastice, folclor, etc.

Conducere:

Jacan Mircea - Director General Manager