Județul Bihor - Consiliul Județean

poca

Asociația Agenția de Management al Destinației Bihor

Descriere generală

Asociația Agenția de Management al Destinației Bihor s-a înființat în anul 2015 în conformitate cu prevederile Legii administraţiei publice locale nr. 215/2001, republicată, cu modificările şi completările ulterioare şi ale Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, cu modificările şi completările ulterioare, având ca și membrii fondatori:

Județul Bihor,

Universitatea din Oradea,

Asociaţia Salvatorilor Montani Bihor.

Scopul asociației este:

- dezvoltarea durabilă;

- promovarea turismului din judeţul Bihor, în totalitatea formelor sale, atât în ţară, cât şi în străinătate, în condiţiile legii;

- crearea, dezvoltarea şi managementul destinaţiei turistice Bihor;

- acordarea suportului necesar pentru elaborarea, finanţarea şi implementarea strategiilor naţionale, regionale şi locale de dezvoltare a turismului în judeţul Bihor;

- iniţierea şi dezvoltarea de proiecte cu finanţare europeană, naţională, regională şi locală.

Conducere

Bántó Norbert- Director Executiv