A Bihar ültet elnevezésű kampány keretében 37 ezer facsemetét fognak elültetni

Itthon > Uncategorized > A Bihar ültet elnevezésű kampány keretében 37 ezer facsemetét fognak elültetni

A Bihar Megyei Tanács ismét megszervezi a Bihar ültet elnevezésű projekt harmadik kiadását, amely egy környezeti nevelési és környezetvédelmi kezdeményezés. Erről Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács elnöke beszélt a március 13-án megtartott sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Teodor Suciu, a Bihar Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője, Alin Ștefănuț megyei főtanfelügyelő és Adrian Timofte, a Nagyváradi Egyetem Környezetvédelmi Kara Erdészeti és Erdőmérnöki Osztályának igazgatója.

Idén tavasszal 37 ezer facsemetét ültetnek el 8,6 hektárnyi területen, Bihardobrosd, Székelyhíd, Tenke és Kisszedres térségében.

A projekt a Bihar Megyei Tanács, a Bihar Megyei Erdészeti Igazgatóság, a Bihar Megyei Tanfelügyelőség, a Nagyváradi Egyetem Környezetvédelmi Kara, és az Ecolect Csoport Közösségi Fejlesztési Egyesület közötti partnerség keretében valósul meg. A partnerségi szerződés 2028. december 31-ig érvényes.

„Abból a tényből indulunk ki, hogy minden bihari lakos szeretne tiszta levegőt lélegezni, és azt akarjuk, hogy megyénkben minél szebb legyen a természeti környezet. Ezért azokat a földterületeket, amelyeket jelenleg gyomnövények, például parlagfű vagy páfrány borítanak – amelyek rendkívül károsak és elterjedtek –, új erdőterületeké próbáljuk alakítani” – közölte Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.

A megállapodás értelmében a Bihar Megyei Tanács logisztikai és pénzügyi támogatást nyújt, népszerűsítő kampányokat szervez, valamint önkénteseket toboroz a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel és az Ecolect Csoporttal közösen. A Bihar Megyei Erdészeti Igazgatóság biztosítja a facsemetéket és koordinálja a faültetési és fenntartási munkálatokat. A Nagyváradi Egyetem szakmai tanácsadást nyújt a fafajok kiválasztásához, míg az Ecolect Csoport logisztikai és pénzügyi támogatást nyújt, valamint felvilágosító tudatosító kampányokat folytat.

„Az erdősítés nem csupán egy fa elültetését jelenti, hanem egy jelentős lépés egy zöldebb és egészségesebb jövő felé. Ezek a tevékenységek nemcsak egy életre, vagy egy generációra hatnak, hanem egy összekötő kapcsot képeznek a generációk között, és élményeket teremtenek, amelyek éveken át fennmaradnak – akárcsak az erdők, amelyeket remélhetőleg sikerül kialakítanunk” – nyilatkozta Alin Ștefănuț főtanfelügyelő.

Az előző faültetési kampányokban az önkéntesek mindössze két nap alatt több mint 30 ezer facsemetét ültettek el.

„Idén újdonságként szerepel a megállapodásban az önkéntesség bevezetése az erdősítési területeken végzett fenntartási munkálatok során is. Ez egy remek lehetőség azok számára, akik érdeklődnek megyénk erdőállományának fejlesztése iránt, hogy jobban megértsék az erdőtelepítés mechanizmusait és összetettségét. Az érdeklődők részt vehetnek erdőterületek pótlásában, tisztítási munkálatokban és talajlazítási tevékenységekben is” – mondta Teodor Suciu, a Bihar Megyei Erdészeti Igazgatóság igazgatója.

A Bihar ültet projekt mellett a Bihar Megyei Tanács támogatni kívánja a megye önkormányzatait az európai uniós források lehívásában az erdősítési tevékenységekre vonatkozóan,  az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében. Eddig 1 700 hektárnyi területet azonosítottak a jövőbeni erdősítésekhez, amelyek esetében támogatást lehet igényelni. A helyi polgármesteri hivatalok, amelyek megvalósítják a projektet, akár 650 eurós hektáronkénti pénzügyi támogatásban részesülhetnek 20 éven keresztül.

„Célunk, hogy legalább 300 hektárnyi területet beültessünk az őszi szezonban. Ha sikerül a következő szezonban is (2026 tavaszán) folytatni az akciót, akkor ez a terület megduplázódhat. A magunk részéről mindent meg kell tennünk, és a bihariaknak is ültetni kell, mert így közelebb kerülünk egymáshoz és megyénk természeti szépségeihez. Tavaly ősszel a családokat is, szülőket és gyermekeket egyaránt is meghívtuk az ültetési akciókra, mert ezzel minőségi időt tölthetnek együtt. A szülők és gyerekeik közötti kapocs még szorosabbá válhat az erdősítési akció által is. Ha nyáron visszatérnek és az önkéntesekkel együtt elvégzik a fenntartási munkálatokat, az mindannyiunk számára előnyös lesz” – jelentette ki Mircea Mălan elnök.

„Csodálatos látni, amikor gyerekek, diákok és egyetemi hallgatók együtt dolgoznak. Voltak már ilyen akcióink, amelyek nagyon közel álltak hozzám. A hallgatóink olyan tantárgyakat tanulnak, mint az erdővédelem, ökológia, erdősítés, zöldterületek kialakítása, tájépítészet és talajjavítás. Így mentorok, segítők lehetnek a fiatalabb diákok számára, megmutathatják nekik, hogyan kell facsemetéket ültetni, és támogathatják őket a szakemberekkel együtt” – közölte Adrian Timofte egyetemi tanár.

Előző A legkorszerűbb gépeket szerzik be a megyei utak karbantartására

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor