A Helyi szinten központosított közbeszerzési egységek: a megoldások a közpénzek hatékonyabb felhasználása érdekében címmel szervezett tanácskozást a Közpénzek Országos Ügynöksége (ANAP) a Bihar Megyei Tanács székhelyének dísztermében.
A konferencián részt vett Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke, Iuliana Feclistov, a Közbeszerzések Országos Ügynökségének elnöke, Liana Manea, az ANAP igazgatója, Cristina Martin, az Európai Beruházási Bank (BEI) szakértője, Dana Mitea, a BBG Ausztria (Bundesbeschaffung GmbH) képviselője, Dan Muscalu, az Ernst & Young által vezetett konzorcium tanácsadója és a Bihar Megyei Tanács közbeszerzésekkel foglalkozó munkatársai. A teremben jelenlévőkhöz több mint 80-an csatlakoztak online formában, akik a Bihar megyei és más megyékbeli intézmények képviselői voltak.
A napirendre került témák között a következők szerepeltek:
- mit jelent és hogyan működik egy helyileg központosított közbeszerzési egység;
- mit jelent a központosított közbeszerzési eljárás;
- melyek a központosított közbeszerzés előnyei/ hasznossága és hatása;
- a helyhatóságok igényeinek és a piackutatásra vonatkozó információk összegyűjtése;
- példák az európai és romániai jó gyakorlatra és szervezésre vonatkozóan a központosított közbeszerzés kapcsán.
Egy központosított közbeszerzési egység úgy működik, mint a beszállítói láncnak egy állandó szervezete, mely közbeszerzési árajánlatokat vásárol, „raktároz” és újraértékesít más, tendereket hirdető szerveknek; illetve közvetít és keretegyezményeket is köt a versenytárgyalásokat kiíró hatóságok nevében.
Mint ismeretes a Bihar Megyei Tanács tavaly kezdte meg a helyileg központosított közbeszerzési egység (UCA) létrehozását, amelynek az lesz a feladat, hogy végrehajtsa a Bihar Megyei Tanács és az alárendelt intézmények összes közbeszerzési eljárását.
Ennek érdekében 2021 decemberében a megyei önkormányzat jóváhagyta az együttműködési megállapodás megkötését az ANAP-pal. A helyi szintű egység létrehozását az Európai Beruházási Bank támogatja.
„A tanács és az alárendelt intézmények esetében végzett elemzések nyomán hiányosságokat tapasztaltunk a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatban. Ezért hozzunk létre egy ilyen központosított közbeszerzési egységet közösen az ANAP-pal és az Európai Beruházási Bankkal. Terveink szerint az év végére véglegesítjük az eljárásokat, jövő évben pedig megkezdheti működését az egység. A jövőben igény esetén a Bihar Megyei Tanács más hatóságok vagy intézmények számára is biztosíthatja a közbeszerzési eljárások megszervezését”, közölte Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.
Az intézmények napi működéshez szükséges termékeket, eszközöket, mint például a papírt vagy az irodaszereket, kedvezőbb áron tudják beszerezni. Egy másik előnye a helyileg központosított közbeszerzési egységnek, hogy a tenderekkel foglalkozó munkatársak képzettebbek lesznek. Az általános célkitűzés a közpénzek hatékonyabb elköltése.
„A viszonylag rövid, két éves időszak alatt az Európai Beruházási Bank támogatásával három helyileg központosított egység alakult meg (Hargita és Szeben megyékben valamint Temesváron) kísérleti jelleggel. Már vannak konkrét eredményeink is e tekintetben, műszaki segítséget biztosítottunk a pályáztatással kapcsolatban és aláírtuk az első keretmegállapodásokat. A központosított közbeszerzési egységek létrehozásával az a célunk, hogy olyan professzionális vevőhálózatot alakítsunk ki, amelyek központosított módon vásároljanak előnyösen és költséghatékonyan. Örülök annak, hogy a Bihar Megyei Tanács elnöke és alelnöke is megértette a helyileg központosított közbeszerzési egység létrehozásának célját és hasznosságát. Ezúton is szeretném megköszönni, hogy csatlakoztak a kezdeményezésünkhöz”, mondta Iuliana Feclistov, az ANAP elnöke.
Az ANAP jelenleg 12 önkormányzattal működik együtt a helyi szinten központosított közbeszerzési egységek létrehozásának érdekében. Mindezt tartalmazza a következő elnevezésű európai uniós finanszírozású projekt: „Az országos közbeszerzési stratégia kivitelezésének támogatása, az Országos Közbeszerzési Ügynökség és a szerződő hatóságok adminisztratív kapacitásának fejlesztése, SIPOCA 625-ös kód”. Ez a projekt a kormány azon stratégiáján alapul, amely az országos közbeszerzési rendszer reformjára vonatkozik.