A Bihar Megyei Tanács február 6-án megbeszélést szervezett a Bihar megyei polgármesterek, valamint a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium képviselőinek részvételével. A találkozón ismertették az 500 millió eurós értékű, európai uniós finanszírozási alappal kapcsolatos pályázati lehetőségeket, amelyet az Országos Helyreállítási Program (PNRR) keretéből biztosítanak erdősítési programokra és a biodiverzitás védelmére.
A találkozón részt vett Mircea Mălan és Horea Abrudan, a Bihar Megyei Tanács elnöke, illetve alelnöke, Paul Barbour, a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium államtitkára, és Șerban Tiberiu, az Országos Helyreállítási Program (PNRR) erdőtelepítéssel foglalkozó osztályának vezetője. Ugyanakkor jelen volt Horia Dărăștean, a Nagyváradi Erdészeti Őrség osztályvezetője és Cristian Buzlea, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) Bihar megyei igazgatója.
Ez a teljes egészében vissza nem térítendő finanszírozási program lehetőséget nyújt a Bihar Megyei Tanácsnak, az önkormányzatoknak és a földtulajdonosoknak, hogy európai uniós forrásokat hívjanak le a nem mezőgazdasági területek erdősítési munkálatainak elvégzésére. A következő területek esetében lehet támogatást igényelni: legelők, kaszálók és rossz minőségű vagy terméketlen földek, amelyeken az erdőtelepítés minimálisan 0,5 hektáron történne, míg a mezővédő erdősávok esetében 0,1 hektáron.
„Fontos, hogy minél nagyobb területeken telepítsünk erdőket a megyénkben, erre pedig ideális megoldást jelent az európai uniós források felhasználása. Szeretnénk egy együttműködési modellt is javasolni, amely keretében az önkormányzatok kijelölik a megfelelő területeket erdősítésre, majd a Bihar Megyei Tanács és a területi-közigazgatási egységek között partnerségi megállapodások jönnek létre. A helyhatóságok rendelkezésre bocsátják a területeket, csupán a projekt megvalósítása érdekében, de nem kell lemondaniuk a tulajdonjogról. A Bihar Megyei Tanács vállalja, hogy elvégzi a szükséges eljárásokat, finanszírozza az ezzel járó költségeket, átutalja az összegeket, annak érdekében, hogy a községek, városok vagy municípiumok egy újonnan erdősített területtel rendelkezzenek”, nyilatkozta Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.
A finanszírozási program teljes mértékben fedezi a tervezés, elkülőnítés és telepítés költségeit, valamint a terület karbantartási kiadásait hat éven keresztül.
„Az erdők hozzájárulnak az egészséges környezet kialakításához és a lakosság életminőségének javításához. Ezek a területek ellenállóbbak az éghajlatváltozás hatásaival szemben, amelyeknek pusztító következménnyeit mindannyian érezzük. E tekinteben megemlíthetném páldaként a tavalyi nyarat, amely az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint a legmelegebb nyár volt Romániában. Ezek a jelenségek globálisan is tapasztalhatóak. Minden egyes elültetett facsemete egy előrelépés az ökológiai egyensúly felé, és egy befektetés a jövő generációi egézségének megőrzésébe”,közölte Paul Barbour, a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium államtitkára.
A síkvidéken olyan fafajok ültethetőek, mint a tölgy, a kőris és akác, a hegyvidéki területeken pedig a fenyőfélék, mint például a jegenye- vagy a lucfenyő. A folyamat magába foglalja az engedély beszerzését, a műszaki terv kidolgozását, az Erdészeti Őrség által végzett ellenőrzést, a finanszírozási szerződés aláírását, valamint az ültetési és karbantartási munkálatok elvégzését, amelyeket évente számolnak el, fejtette ki Horia Dărăștean, a Nagyváradi Erdészeti Őrszég osztályvezetője.
„A Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség felel az agrár- és vidékfejlesztésért. Megfigyeltük, hogy Bihar megyében számos földterület kihasználatlan, parlagon hever. Ez egy lehetőség, hogy hozzáadott értéket teremtsünk a területek erdősítése által, amelyeket akár önkormányzatok, társulások vagy magánszemélyek birtokolnak. Ezt az esélyt pedig ki kell használnia Bihar megyének.”, jelentette ki Cristian Buzlea, az AFIR Bihar megyei igazgatója.
A polgármesteri hivatalok eldönthetik, hogy közvetlenül nyújtják majd be a projektjeiket, vagy együttműködve a Bihar Megyei Tanáccsal. A megyei önkormányzat egy partnerségi modellt javasol, amely alapján átvállaja a pénzügyi és adminisztratív eljárások megtételét, míg a polgármesteri hivatalok közvetlenül részesülnek a pénzügyi támogatásból, és erdősített területekkel fognak rendelkezni.
A Bihar Megyei Tanács támogatása a projekt megvalósításával kapcsolatban része annak a törekvésnek, amely által tisztábbá és zöldebbé válik a megye. Ennek érdekében a Bihar Megyei Tanács évente megszervezi a Bihar ültet elnevezésű kampányt, amelynek keretében önkéntesek segítségével új területeken telepítenek és gondoznak erdőket.




