Hetven százalékban elkészültek a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár korszerűsítési munkálatai

Itthon > Uncategorized > Hetven százalékban elkészültek a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár korszerűsítési munkálatai

A Bihar megyei Gheorghe Șincai” Megyei Könyvtár korszerűsítési munkálatai 70 százalékban valósultak meg, és az intézmény visszatért a megszokott órarendhez. A tavaly márciusában megkezdett felújítási és digitalizációs projekt várhatóan 2025. június 30-án fejeződik be.

A jelenlegi kivitelezési szakasz egyik legfontosabb célja az építési terület felszabadítása volt a 3-as övezetben, a székhely mögötti területen, ahol az elmúlt egy évben a könyvtár fogadta az olvasókat. Ez a lépés lehetővé tette a korszerűsítési munkálatok folytatásának felgyorsítását, valamint a látogatási program visszaállítását az épület elülső részének esetében.

„Az elmúlt három hétben a könyvtárosok folyamatosan dolgoztak a könyvállomány címkézésén és áthelyezésén, hogy a lehető legrövidebb időn belül visszaállhasson a normál működés. Ennek eredményeként a könyvtár mától ismét a megszokott program szerint tart nyitva: hétfőtől péntekig 8–19 óra között, szombaton pedig 9–13 óra között. A könyvtár nemrég átvette a főbejárati részen felújított és újonnan berendezett helyiségeket, miközben a gyűjtemények áthelyezése is zajlik. Minden könyvet egyenként dolgozunk fel: RFID (rádiófrekvenciás azonosítás) címkét kapnak, és bekerülnek az új digitális könyvkezelő rendszerbe” – nyilatkozta Ancuța Șchiop, az intézmény igazgatója.

A projekt végrehajtása után az összes könyvet a nap 24 órájában lehet majd kölcsönözni az önkiszolgáló automaták segítségével. Az olvasók telefonon vagy e-mailben is lefoglalhatják a könyveket, amelyeket egy speciálisan kialakított könyvautomatából, könyvtári kártyájukkal bármikor kivehetnek.

Folyamatban lévő munkálatok

Ebben a szakaszban több munkálat is zajlik, amelyek célja az épület hatékonyabb működése és az olvasóközönségnek nyújtott szolgáltatások javítása.

Az egyik kulcsfontosságú fejlesztés egy új hőmodul telepítése, amely csökkenti az épület energiafogyasztását. A tetőszerkezetnél a multifunkcionális előcsarnok új struktúráját hozzáillesztik az eredeti épülethez, miközben az utolsó belső simításokat is végzik.

Az új könyvszekrények felszerelésével, könyvállomány kiállítási tereinek bővítésével a könyvtár hatékonyabban használhatja fel gyűjteményeit, és olyan könyveket is elérhetővé tehet, amelyek eddig helyhiány miatt nem voltak hozzáférhetőek. Ilyenek például a gyermeknek szóló könyvek, irodalmi és más jellegű kötetek.

E fejlesztések részeként megkezdődött a könyvtár teljes digitalizációja is. Ennek érdekében: 20 számítógépes íróasztalt helyeznek el digitális képzések lebonyolítására, korszerű berendezések és eszközök beszerzése zajlik a könyvek szkennelésére és digitális archiválására.  Az olvasók hozzáférhetnek e-könyvekhez és hangoskönyvekhez, hangfelvételi stúdiók, multimédiás terek, és vetítésre alkalmas részeket alakítanak ki.

Ezért a szerverhelyiségek korszerűsítése is folyamatban van, a könyvtár pedig már átvette az új technológiai felszereléseket, amelyek között szerepelnek: könyvtárosi munkaasztalok, önkiszolgáló, kölcsönző könyvautomaták, táblagépek, nyomtatók és professzionális szkennerek. Ezeket az eszközöket a következő hónapban fogják telepíteni, elősegítve a szolgáltatások teljes digitalizációját.

Emellett a projektben részt vevő 29 településen lévő könyvtárfiók is részesül korszerű számítástechnikai felszerelésekből. A Bihar Megyei Tanács a múlt héten jóváhagyta a következő berendezések, eszközök átvételét: laptopok, vetítők, önkiszolgáló és kölcsönző rendszerek találhatók, amelyek jelentősen elősegítik azt, hogy az olvasók hozzáférjenek a könyvállományoz. Ezeket a következő két hétben szállítják majd ki a 29 település könyvtárainak. A teljes eszközpark értéke 7.323.866,90 lej.

A munkálatok az előre meghatározott ütemterv szerint haladnak, a beruházás végső átadásának tervezett időpontja 2025. június 30. A felújítás célja a könyvtár infrastrukturális fejlesztése, egy korszerű, digitális és könnyen hozzáférhető közösségi térré alakítva át a tékát.

A projekt célja, hogy a Bihar megyei könyvtárak modern, digitális és interaktív kulturális központokká váljanak, ezáltal javítva az olvasási és tanulási lehetőségeket.

Mint ismeretes 2024. február 28-án aláírták a kivitelezésre vonatkozó szerződést a CONSTRUCȚII BIHOR céggel, amelynek teljes értéke 10.379.046,66 lej áfával együtt. A finanszírozás európai uniós forrásokból, az Országos Helyreállítási Program (PNRR) keretében valósul meg.

A Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár központi székhelyének korszerűsítése magában foglalja az épület két különálló részre való felosztását: az egyik a könyvek tárolására és irodai tevékenységekre szolgál, míg a másik a nagyközönség számára nyitott tér, amely egy fedett udvart és több kulturális, oktatási tevékenységhez kapcsolódó területet foglal magában.

A földszinten kialakításra kerül egy kávézó és egy külső terasz, egy szabadtéri amfiteátrum, amely könyvbemutatókra és más rendezvényekre szolgál, egy lift, amely javítja az épület akadálymentes elérhetőségét. Ez a szint elsősorban a gyermekek számára lesz kialakítva, és tartalmazni fog: egy speciális előadótermet, egy kreatív műhelyt, egy részt, amely játékokat és oktatási célú eszközöket biztosít. Ezen a szinten kap helyet a gyermekkönyv-gyűjtemény is. Az első emeleten a könyvtár rendelkezni fog: egy felnőttek számára kialakított előadóteremmel, olvasótermekkel, digitális készségfejlesztő tanfolyamokhoz szükséges tantermekkel, könyvgyűjtemények kiállítására szolgáló terekkel. A második emeleten a projekt magában foglalja: egy konferenciaterem kialakítását, egy olvasóterem, egy médiaközpontot, és egy hangfelvételi stúdió létrehozását.

A Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár központi székhelyének felújítása és felszerelése elnevezésű projekt egy nagyobb beruházás részét képezi, amely a megyében lévő 29 könyvtár korszerűsítésének a következő településeken: Fugyivásárhely, Biharszentandrás, Váradszentmárton, Nagyürögd, Esküllő, Bors, Barátka, Bondoraszó, Feketekápolna, Vámosláz, Érkörtvélyes, Bihardiószeg, Bihardobrosd, Drágcséke, Várasfenes, Madarász, Biharpoklos, Robogány, Biharrósa, Tóti, Tenke, Tulka, Élesd, Belényes, Margitta, Diófás, Nagyszalonta, Vaskohsziklás, Székelyhíd és Érmihályfalva.

Előző Európai uniós forrásokból finanszírozzák a Püspöki úti felüljáró építését

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor