Idén ősszel kezdi meg működését a duális oktatási központ

Itthon > Uncategorized > Idén ősszel kezdi meg működését a duális oktatási központ

A Bihar Megyei Tanács tendert szervezett a nagyváradi duális oktatási központ felszereléseinek beszerzésére és digitalizálására. A megyei önkormányzat aláírta a bútorzat, a műszaki és digitális eszközök és berendezések vásárlására és szállítására vonatkozó szerződéseket. A duális képzést biztosító tanintézménybe beiratkozó diákok idén ősztől különféle szakmákat sajátíthatnak el Nagyvárad újonnan megalakult líceumában.  

A tanügyminisztérium július 29-én ideiglenes működési engedélyt bocsátott ki a Nagyváradi Duális Képzésű Szakiskola számára, azt követően, hogy a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal átvette a tanintézményt a megyei önkormányzattól. Erre a lépésre az iskola engedélyeztetése miatt volt szükség. A bútorok és a tanintézmény zavartalan működéséhez szükséges berendezések a tanév kezdetéig fognak megérkezni.

 „Ettől a tanévtől kezdi meg tényleges működését a kampusz. Ez a projekt partnerségben valósult meg a Nagyváradi Polgármesteri Hivatallal, a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel, a Nagyváradi Egyetemmel és a helyi üzleti szférával. A projekt által lehetőséget biztosítunk a fiataljainknak, hogy műszaki ismeretekre tegyenek szert és egy jól fizető munkát találjanak Romániában, hogy ne külföldön keressék a boldogulást. A nagyváradi központ az első ilyen jellegű tanintézmény Romániában, amelyet ilyen képzési feltételekkel kezdi meg működését”, közölte Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke. 

A Bihar Megyei Tanács a bútorok (ez tartalmazza a műszaki eszközöket és berendezéseket is) beszerzésére és az intézmény digitalizálására vonatkozó szerződéseket írt alá. A két tételre osztott, a felszerelések vásárlására és a digitalizálásra kiírt versenytárgyalást a SARAMOB DESIGN Kft. nyerte meg. Az első tétel esetében a szerződés értéke 2.949.422,14 lej áfával együtt, a második tétel esetében pedig 2.856.827,88 lej áfával együtt.

A közbeszerzés alapján a következő berendezéseket és felszereléseket szerezték be: bútorokat (iskolai padokat, székeket, munkapadokat, szekrényeket, öltözőszekrényeket), sportfelszereléseket (futball- és kézilabdakapukat, teniszhálókat, labdákat stb.), kerékpár- és robogótárolókat, valamint műszaki eszközöket és felszereléseket (mikroszkópokat, a képzést elősegítő gépeket a különböző szakmákoz, körfűrészeket, motorokat, marógépeket stb.).  

A digitalizálásra kiírt tendert három tételre írták ki, amelyre összesen három ajánlat érkezezett, minden tétel esetébe egy-egy. Mindhárom ajánlattevővel aláírták a szerződést. A cégek és a szerződés éréke: az 1 tétel esetében – az Inovum Kft., a szerződés értéke3.000.000 lej áfa nélkül, a 2. tétel esetében – a High- Tech Systems & Software Kft., a szerződés értéke 3.164.600 lej áfa nélkül, valamint a 3. tétel esetében– a RO ET CO International Rt., a szerződés értéke 3.282.000 lej áfa nélkül. 

A közbeszerzések  keretében felszereléseket és berendezéseket vásároltak, mint például hegesztőrobotokat, különféle szimulátorokat, és 3D-nyomtatókat. Az osztálytermekben profeszionális interaktív táblák lesznek, ugyanakkor táblagépeket, digitális vetítőket és hangtechnikai eszközöket is beszereztek. Szoftverlicenceket és egy  digitális oktatási paltformot is vásároltak.

A Nagyváradi Duális Képzésű Szakiskola a Nagyváradi Állami Egyetem, valamint a Tudományos és Technológiai Park (amely szintén a Bihar Megyei Tanács által kezdeményezett beruházás) szomszédságában található, a Ceyrat utca 4. szám alatt.

A kampusz nyolc épületből áll, amelyekben osztálytermeket, laboratóriumokat, műhelyeket alakítottak ki a különféle szakmák képzésére, valamint egy étkezde, orvosi rendelők, uszoda és sportterem fog működni, valamint egy 140 szálláshellyel rendelkező bentlakás is. Egy szabadtéri sportpályát is építettek.

A nagyváradi duális oktatási központban a Bihar megyei diákok a következő szakmákban szerezhetnek képesítést: mechanika, ipari építkezések és egyéb közmunkák, elektromechanika, elektroautomatika és vegyipar. A diákok havi 400-1000 lej közötti ösztöndíjban részesülnek, ugyanakkor ingyenesen lakhatnak a központ bentlakásában, napi háromszori étkezést és közlekedési támogatást biztosítanak számukra.

A projekt összértéke 146.183.346 lej áfával együtt, azaz több mint 29 millió euró.  A beruházást az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozták a program oktatásra vonatkozó részének keretéből (15. Komponens – Oktatás, Reform 4.-Átfogó szakképzés megvalósítása a műszaki felsőoktatás számára).

A kampusz megvalósításának érdekében 2023-ban konzorcium alakult, amelynek célja a diákok szakképzése a jelenlegi munkaerőpiaci körülményekhez igazodva.  A konzorciumnak összesen 18 tagja van, azaz két helyhatóság: a Bihar Megyei Tanács (projektvezető) és a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal, öt tanintézmény: a nagyváradi Traian Vuia és Mihai Viteazul műszaki kollégiumok, az élesdi Alexandru Roman, a vaskohsziklási Unirea és a váradi Constantin Brâncuşi szaklíceumok, amelyek kiegészülnek a Nagyváradi Egyetemmel és a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel, valamint a következő kilenc magáncég és egyesület: Faist Mekatronic Kft., Connectronics România Kft, Vernicolor Rt, Celestica Kft, Purem Oradea Kft, Nidec Kft., Plexus Services RO Kft., Bihor West Szakmai Egyesület, Bihari Vállalkozások Szövetsége.

Előző Aláírták a szerződést a Bihar község felé vezető út négysávosra szélesítésének kivitelezésére

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor