Az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság (CNAIR) december 17-én kijelölte az Arad –Nagyvárad leendő gyorsforgalmi út III. szelvényének építőjét. A megbízási szerződést az ukrajnai AUTOMAGISTRAL PIVDEN Kft. és a romániai PRECON TRANSILVANIA Kft. cégek által alkotott konzorciummal fogják megkötni.
A Kisjenő és Arad közötti III. szakasz hossza 47 kilométer. Ezen részhez hozzávették az Aradot a nyugati ipari területtel összekötő 2,9 kilométeres részt is.
A szerződés értéke 2,97 milliárd lej áfa nélkül, a kivitelezőnek 24 hónap alaltt kell megépíteni a 47 kilométeres szakaszt. A munkálatok 29 építmény kialakítását is tartalmazzák, beleértve az 592 méteres felüljárót a vasúti pálya és a 709B jelzésű megyei út felett, valamint egy 2,9 kilométeres összekötő út építését az Arad nyugati részénél lévő ipari övezettel. A szerződés 10 nap elteltével írható alá, amennyiben nem lesznek óvások.
A négysávosra tervezett gyorsforgalmi út hossza 120,1 kilométer lesz, amihez még hozzáadódnak a nyomvonal mentén lévő főbb városokkal való összeköttetést biztosító útleágazások. A 33,7 kilométeres, Nagyvárad és Nagyszalonta közötti I. szakaszhoz még hozzáadódik a 79. számú országút és Nagyszalonta közötti mintegy 5 kilométeres összekötő szakasz. A Nagyszalonta és Kisjenő közötti II. szakasz 39,7 kilométer hosszú lesz, amihez hozzáadódik egy 10 kilométeres összkötő út Nagyszalonta és a magyarországi határátkelő között. Ezen két útszelvény esetében folyamatban van a tenderre benyújtott ajánlatok elbírálása.
A projekt szerint Bihar megyében három közlekedési csomópontot alakítanak ki: összeköttetést teremtenek Nagyszalontával (Bihar megye), amely egy 5 kilométeres útszakasz lesz, az Araddal kapcsolatot teremtő rész hossza 3 kilométer lesz, valamint a magyarországi határátkelőhöz (Nagyszalonta-Békéscsaba) vezető összekötő út pedig 9,85 kilométer. A gyorsforgalmi út csatlakozni fog a leendő erdélyi autópálya bekötőútjához.
A projekt finanszírozása vissza nem térítendő európai uniós forrásokból (Szállításügyi Program 2021-2027), valamint az állami költségvetésből történik, a törvény által jóváhagyott közberuházási programoknak megfelelően.
Az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út a Bihar Megyei Tanács, a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal, az Arad Megyei Tanács, az Aradi Polgármesteri Hivatal és a Közúti Infrastruktúra-kezelő Országos Társaság (CNAIR) és a Szállításügyi Minisztérium közötti együttműködésnek köszönhetően valósul meg.