A Bihar Megyei Tanács keretében működő Szállításügyi Osztály május 11-én és 12-én összesen 21 órás ellenőrzési akciót tartott a megyei utakon. Ezt közösen szervezte a Közlekedési Rendőrséggel és a Közúti Szállítást Ellenőrző Országos Felügyelőséggel (I.S.C.T.R).
Az ellenőrzési akció lefedte a 640 kilométeres összhosszúságú négy megyei utat, éspedig a 764D számút, a 764. számút, a 108I. számút valamint a 108K számút. Hét bírságot róttak ki 32.200 lej értékben.
A traktorból és pótkocsiból álló szerelvény vezetője megtagadta a jármű mérlegelését, emiatt elkobozták a rendszámtáblát, így már nem lehet közlekedni vele, amíg nem felel meg a törvényes feltételeknek. Egy másik fuvarozót 9 ezer lejre büntetett meg a Közlekedési Rendőrség, mivel egy olyan eszközt (mágnest) használt, ami módosítja a tachográf (menetíró készülék) által rögzített adatokat. Egy másik jármű, amely faanyagot szállított, 10 tonnával volt nagyobb súlya a rakományának, mint a törvény által megengedett.
„Az alatt a két hónap alatt, amióta Németh János kollegámmal elkezdtük ezeket az ellenőrzéseket közösen a Közlekedési Rendőrséggel és a Közúti Szállítást Ellenőrző Országos Felügyelőséggel (I.S.C.T.R), megfigyeltük, hogy a rakományok túlsúlya folyamatosan csökkent, ez annak a jele, hogy a fuvarozók felelősségteljesebbé váltak. Ezen akciók fő célja a megyei utak minőségének védelme, hogy biztonságosak és hozzáférhetőek legyenek a közlekedésben részt vevők számára, nemcsak a fuvarozóknak. Ismeretes, hogy a rakománytömeg túlsúlya, valamint a szállító jármű szerkezete többletnyomást gyakorol az úttestre egy viszonylag kis területen, amely az út idő előtti tönkretételéhez vezet”, közölte Vlad Gaje, a Bihar Megyei Tanács Szállításügyi Osztályának tanácsosa.
A Bihar Megyei Tanács rendelkezik egy mobil mérleggel és 25 méréstanilag jóváhagyott és ellenőrzött ponttal, ami a járművek úton történő mérlegeléséhez szükséges. Az ellenőrzést a megyei úton haladó, vagy az ott megálló jármű esetében végzik el, úgy hogy a legközelebbi mérési pontig kísérik.
A 43-as számú, 1993. augusztus 28-i kormányrendelet határozza meg a megengedett legnagyobb rakománytömeget, a jármű típusától és az út teherbírásától függően.