A Bihardobrosd községi Lankás településén lévő Vida-tó medre eltömődött, ezért szükséges az ökológiai helyreállítása. Az évek során kövek, iszap, növényi származékok halmozódtak fel, amelyek miatt jelentősen csökkent a tó vízmennyisége és tárolóképessége.
A medertisztítási munkálatok tervezésére és kivitelezésére kiírt tenderre öt ajánlatot nyújtottak be a következő cégek: (1) az Inrotur, (2) a Dumexim (fővállalkozó), a Rono Aqua és a Repcon cégekből álló konzorcium, (3) a Romwaclean Construct, a Madlev Cons és a 4C Project Consulting vállalkozásokból álló társulás, (4) a Global Industrial Kft., az Ertugu Neoconstruct és a CML.RO Kft. cégekből álló konzorcium, valamint (5) a Vest Build Kft. és az Infra Expert AD cégekből álló társulás. Az eljárás következő szakaszában végzik el az ajánlatok pénzügyi és műszaki ellenőrzését és elbírálását, valamint a tender nyertesének kijelölését.
„A Vida-tó medrének tisztításával az a célunk, hogy biztonságossá tegyük a gyűjtőtavat, ugyanis jelenleg 80 százalékban eltömődött a különféle hordalékok miatt. Megfelelő természetes közeget kívánunk biztosítani az élővilág számára, valamint a tó felületének növelésével és a tó körül kialakítandó rekreációs övezet létrehozásával szeretnék kiaknázni a terület turisztikai potenciálját. A Vida-tóba folyó patak mellett kempinget alakítunk ki, hogy biztosítsuk a civilizált turizmus feltételeit. Ezen beruházások által támogatjuk a térség turisztikai és gazdasági fejlődését”, nyilatkozta Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.
A beruházás becsült összértéke 12.786.871,61 lej áfa nélkül, a kivitelezés határideje 8 hónap, ebből 2 hónap a tervezés időszaka, 6 hónap pedig az építésé.
A kemping mintegy 40 százalékban készül el. Egy főépületet létesítenek zuhanyzókkal, mosdókkal felszerelve, valamint egy multifunkcionális teremet és pihenőhelyként négy építményt. Valamennyi épületet fából készítenek.
A beruházás a „Természetvédelmi intézkedések megvalósítása a Natura 2000 ROSC10062 Sebes-Körös szurdokvölgye- Királyerdő terület megőrzése érdekében” , SMIS-kód 152284elnevezésű projekt részét képezi, amelyet a Védett Területek Országos Ügynökségével közösen valósítanak meg.
A Természetvédelmi Területek Országos Hatóságával (ANANP) partnerségben megvalósítandó beruházást európai uniós alapokból finanszírozzák a 2014-2020 Nagy Infrastruktúra Operatív (POIM) program keretében.







