A Bihar Megyei Tanács a megyei úthálózat korszerűsítésére vonatkozó európai uniós finanszírozású pályázatot nyújtott be augusztus 1-jén, a 2021-2027 Észak- Nyugati Regionális Program keretében.
A „Bihar megyei úthálózathoz és a TEN-T csomópontokhoz vezető másodlagos közúti összeköttetések kiépítése és felújítása” elnevezésű projekt összesen 73 kilométernyi utat érint. Ezek a következőek:
- Fugyivásárhely elkerülő útja és a 767E jelzésű megyei út Fugyivásárhely és Kiskopács közötti szakasza: azaz 5,8 kilométer + 12,7 kilométer;
- Nagyürögd körgyűrűje, amelynek hossza 8,3 kilométer;
- Biharszentandrás körgyűrűje: 5 kilométer;
- Bihar település körgyűrűje és az összekötő út Hegyközpályival: 5,6 kilométer + 3,1 kilométer;
- A Pádis- Ék Ponor közötti út: 9,8 kilométer;
- A 795. számú megyei út Nagyszalonta-Tenke közötti szakaszának felújítása: 23 kilométer.
A finanszírozásra vonatkozó kérelemben szereplő érték 639.047.627,54 lej, amely mintegy 128 millió eurónak felel meg. Ebből az összegből 291.871.439,75 lejt, azaz körülbelül 60 millió eurót tesz ki a vissza nem térítendő európai uniós támogatás értéke.
„Jelenleg három körgyűrű, valamint a Nagyszalonta -Tenke közötti útszakasz esetében zajlanak a munkálatok. A jövő hét folyamán hirdetik ki a Bihar település körgyűrűjének kivitelezésre szervezett tender nyertesét, ez esetben a munkálatok idén szeptemberben kezdődhetnek el. A Pádis- Ék Ponor közötti út kivitelezésre szervezendő versenytárgyalást a jövő hónapban fogják kiírni. A metropolisz övezetben lévő körgyűrűk építése, valamint a Nagyszalonta- Tenke közötti útszakasz felújítása jövő év végére készül el. A Fehér, Kolozs és Bihar megyéket, az Erdélyi-szigethegységen keresztül összekötő Pádis- Ék Ponor úthoz jövőre fognak hozzá, és 2026-ban fejeződnek be a munkálatok”, közölte Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.
A következő szakaszban fogják elbírálni és kiértékelni a benyújtott pályázatokat, idén ősszel pedig sor kerülhet a finanszírozási szerződések aláírására. A projekteket a 2021-2027 Észak- Nyugati Regionális Program keretében nyújtották be a következő kiírás szerint: 3.2 specifikus célkitűzés: A fenntartható, az éghajlatváltozás hatásainak ellenálló, intelligens és intermodális országos, regionális és helyi mobilitás fejlesztése és növelése, beleértve a TENT-T elnevezésű hozzáférés és a határokon átnyúló mobilitás javítását.
„Ezek az úthálózatok összekötik a Bihar megyei településeket az országutakkal és autópályákkal. Ez az utóbbi évek legfontosabb megyei közútfejlesztési projektje. A korszerűsített megyei úthálózat teljes hossza meghaladja majd az 1000 kilométert”, fűzte hozzá Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.