A nagyváradi Mária Királyné Színház (Teatrul Regina Maria) a 2024-es évet teltházas előadásokkal zárta, amelyeket összesen 43.767 néző tekintette meg. Az adatokat a színházban tartott március 19-i sajtótájékoztatón ismertette Victoria Balint ideiglenes menedzser és Horea Abrudan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.
A Bihar Megyei Tanács alárendeltségében működő Mária Királyné Színház két társulatot foglal magában: a Iosif Vulcan Társulatot , valamint a gyermeknek és fiataloknak szóló előadásokat is játszó Arcadia Társulatot.
„A Nagyváradi Állami Színháznak mindig meghatározó intézménye kell legyen a bihari kulturális térnek. Mint tudjuk, ez az ország egyik legrégebbi kulturális intézménye. A színház bármilyen formában történő kifejező módjának – akár az utcán előadott műsorról, akár bábjátékról vagy nagyszabású előadásokról van szó –elbűvölőnek kell lennie, érzelmeket és szenvedélyt kell közvetítenie. Ugyanakkor a színház egy egyetemes nyelvet képvisel. Összeköt népeket, kultúrákat, és nagyon jól tudjuk, hogy Bihar megye egy multikulturális, több etnikumú régió” – nyilatkozta Horea Abrudan.
2024-ben a színház bevételei 11%-kal nőttek az előző évhez képest, elérve az 1.387.973 lejt. Az előadások belépőjegyeinek eladásából származó bevétel összesen 1.120.330 lej volt, ami 8%-os növekedést jelent, míg egyéb bevételek (szponzorációk, bérbeadások, partnerségek) 267.642 lejt tettek ki, ami 25%-kal több a 2023-as évhez képest.
„A nézőszám tekintetében jelentős emelkedést tapasztaltunk. A 18%-os növekedés egy szép eredmény. A színház évek óta nagyon jól teljesít ezen a téren. Az előadások folyamatosan telt házasak, nagy az igény mutatkozik közönség részéről. A nézők hűségesek, rendszeresen járnak színházba, és a legjobb reklámot jelentik, ugyanis elhozzák barátaikat, ismerőseiket, családtagjaikat, és másoknak is ajánlják az előadásokat. Ez a színház egyik legnagyobb előnye, sok más romániai színházzal szemben” – közölte Victoria Balint, a kulturális intézmény vezetője.
A Iosif Vulcan Társulat tavaly eseménydús évet zárt. 2024-ben hét premiert mutatott be, emellett 23 korábbi előadást játszott, részt vett 21 hazai fesztiválon, egy nemzetközi fesztiválon és egy németországi turnén is. A legjelentősebb események között szerepelt egy lengyelországi fesztiválon való fellépés is, amelyet teljes egészében a Román Kulturális Intézet támogatásával valósult meg.
A színház tevékenysége azonban nem korlátozódott a színpadi előadásokra: nyílt napokat, vezetett színházi körbejárást, versműsorokat, műhelymunkákat és tematikus eseményeket is szerveztek. Egy különleges projekt a #TRMteens elnevezésű volt, amely a középiskolásokból álló első színházi társulat létrehozása, akik hamarosan bemutatkoznak egy nagyszínpadi előadással.
Az intézmény egyik legfontosabb projektje, a Nagyváradi Nemzetközi Színházi Fesztivál megszervezése 3.432 nézőt vonzott a tavalyi évben. Az eseménysorozat 28 előadást, három nemzetközi produkciót, két koncertet, egy kiállítást és két könyvbemutatót foglalt magában.
2024-ben a színház tovább erősítette kapcsolatait a kulturális intézményekkel, szervezetekkel és csoportokkal, amelyek szintén a közösséget szolgálják. Összesen 14 helyi, valamint 14 országos és 4 nemzetközi együttműködési megállapodás született, emellett a társulat két kulturális csereprogramban is részt vett.
Az Arcadia Társulat 2024-ben négy premierrel készült a fiatal közönség számára, amelyek közül kettőt nemzetközileg elismert rendezők jegyeztek. Összesen 113 előadást tartott gyermekeknek, és részt vett több tematikus fesztiválon is.
A társulat vidéken is fellépett, többek között Bondoraszón, Gyapjun, Tenkén, Belényesben és Élesden. Ezeken az tanintézményekben tartott előadásokon több mint 500 diák váltott belépőjegyet, míg a Gyapjun és Bondoraszón bemutatott két ingyenes előadáson 130 gyermek volt jelen. Az interaktív műhelyekre és a Mesék Hete az Arcadiában elnevezésű rendezvénysorozatra is sokan voltak kíváncsiak.
Tavaly a Mária Királyné Színházról 113 alkalommal közöltek cikkeket a sajtóban és szakmai kiadványokban, továbbá folyamatosan növelte követői számát 12 közösségi médiafelületén. A színház honlapjának 8.911.005 látogatója volt, míg Youtube csatornáját 48.835 tekintették meg.
Újdonságként bevezették az online jegyvásárlást, amely a poftimcultura.ro platformon történik, részletes információkat biztosítva az előadásokról. Emellett bevezettek egy előadás megtekintésére feljogosító ajándékkártyákat, és olyan bérlettípusokat is, amelyek elsősorban a turistáknak szólnak.
Az intézmény 2025-ös tervei
„Úgy gondolom, hogy a színháznak nagyobb hangsúlyt kell fektetnie a nevelésre, a társadalmi közvitákra és a tudatosításra, miközben megőrzi a szórakoztatást és a szabadságot nyújtó élményét is. Szükségünk van erre, mert stresszes időket élünk, és az embereknek szükségük van arra, hogy jól érezzék magukat. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy olyan, a jelenlegi társadalom problémáit feldolgozó témákat kell bemutatnunk, amelyek nem a megoldásokról szólnak, hanem elgondolkodtatnak, kérdéseket vetnek fel, és amelyekről a nézők az előadás után is beszélgetni fognak, hogy emlékezzenek a darabban feldolgozott témákra, a szereplőkre, az előadásra. Valamilyen módón elérjünk oda, hogy jóval többet akarjunk a színháztól, mint az egyszerű szórakoztatást” – mondta Victoria Balint.
2025-ben is változatos repertoárral készül a Mária Királyné Színház, új bemutatókkal és különböző korosztályoknak szóló eseményekkel. Az Arcadia Társulat az új színpadi technikákkal és animációs megoldásokkal áll elő, innovatív előadásokat hozva a fiatal közönség számára. A szeptemberben tartandó Nagyváradi Nemzetközi Színházi Fesztiválon még több program lesz, amely egy fiataloknak szóló oktatási modult is tartalmaz.
A változatos repertoár és a közönség igényeinek figyelembe vételével kidolgozott programok révén a színház továbbra is meghatározó kulturális központ marad a bihari közösség számára.