Új via ferrata pályát alakítottak ki Bihar megyében

Itthon > Uncategorized > Új via ferrata pályát alakítottak ki Bihar megyében

Felavatták Bihar megye  leghosszabb via ferrata (vasalt út) típusú hegyi útját. A turisztikai útvonalat a Lazuri-szoros  jobb oldalán alakították ki a Biharrósa községben található Király-erdő területén.

A Lazuri-szorosban kiépített via ferrata pálya a 10. ilyen létesítmény Bihar megyében, amelynek hossza 350 méter, és 285 méternyi mászóútból áll, amelyhez egy patak feletti kishíd és egy „mentővonalnak” nevezett rész is   tartozik. A hegyi útszakaszt a B nehézségi fokozatba sorolták, amely két különálló övezetből áll, az 1-6. közötti szektorokból és 7*-es körzetből.

„Ez az egyik leglátványosabb pálya, figyelembe véve a hosszát, a  meredekségét és a kilátóhelyekről feltáruló táj szépségét. Ha szerencsénk van, akkor  a mászás közben láthatjuk  a Lazuri- szorosban fészkelő sasokat.  A via ferrata pálya egy kék ponttal jelzett turistaút által csatlakozik a többi turisztikai övezethez”, közölte Viorel Lascu barlangász.

„Az új via ferrata út  megnyitása által, községünk egy új turisztikai célponttal bővült, amely kiemeli a térség természeti szépségeit. Biharrósa községben olyan turisztikai látványosságok találhatóak, mint például a kristálybarlang, egy másik via ferrata pálya, valamint több jelzett túraútvonal. Tavaly több mint 100 ezer látogatónk volt.”, hangsúlyozta Remus Moțiu, Biharrósa község polgármestere.

A projektet a Bihar Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó  Bihar Megyei Desztinációs Menedzsment Ügynökség (AMD) valósította meg, a biharrósai önkormányzat és a Bihar Megyei Hegyi- és Barlangimentő Szolgálat támogatásával.  A beruházás teljes értéke 237.659 lej áfával együtt, amelyet az AMD saját költségvetéséből fedeztek.

Ez az ADM által a Király-erdő térségében megvalósított második vasalt út. Az elsőt a Biharrósa községben lévő Fehérkő –szurdokvölgyben alakították ki, amelynek hossza 270 méter, a leglátványosabb szakasza pedig a 33 méter hosszú függőhíd, és a Fehérkő-völgy felett, 35 méter magasan épült.  

A kalandokat kereső, Bihar megyébe érkező turisták jelenleg 10, különböző nehézségi fokozatú via ferrata pályát próbálhatnak ki:

  • Biharrósa területén három turistaút van (Lazuri-szoros – B jelzésű nehézségi fokozattal rendelkezik, Fehérkő-völgy – B/C nehézségi fokozatú, és a Dâlbii- völgyben található – B nehézségi fokozatú);
  • Rév területén két útvonal található (Tündérek sziklafala – B nehézségi fokozatú és a  Tündérvár elnevezésű – C nehézségi fokozatú;
  • Vársonkolyosban négy hegyi út van, amelyeket egy magánklub alakított ki (Hodoaba- völgyben, a Grota cu Hamace (függőágyakkal felszerelt hasadék) elnevezésű képződménynél – B nehézségi fokozatú, az Indián elnevezésű átkelőnél – C/D nehézségi fokozatú, La Pendul elnevezésűnél – B nehézségi fokozatú és a  Piticot elnevezésűnél – A/B nehézségi fokozatú);
  •  A Bihar-hágói üdülőhelyen is található egy turistaút (a Pietrele Negre elnevezésű mászófal – B nehézségi fokozatú).

* Az 1-6. övezet: át kell menni a 15 méter hosszú függőhídon (S1), majd továbbmenni egy 13 méteres függőleges részen, majd egy 30 méter hosszú meredek szakaszt (S2) kell megmászni, és további 20 métert kell megtenni a Piros-barlang előtti teraszon (S3). Nem szabad elhagyni az úgynevezett „mentőútvonalat”,  azért hogy meglátogassa a barlangot. Az S3-tól egy 40 méteres lejtő következik, amelynek végén lehetőség van elhagyni a turistaútvonalat és a folyón átkelve visszatérni a kiindulóponthoz. Megemelkedett vízszint esetén tilos az átkelés! Az útvonal egy 15 méteres függőleges emelkedővel folytatódik, majd egy 52 méteres függőlegesen emelkedő terasz következik egészen a barlangbejáratoz, amelynek látogatható része 10 méter. Az 5. szektor egy 26 méter hosszú meredek szakasszal kezdődik, majd egy 36 méteres emelkedővel folytatódik, amely a 6-os övezetbe vezet. Az S6-ról két lehetőség áll a rendelkezésre: elhagyhatjuk kék jelzéssel ellátott túravonalat, hogy elérjük a Stanu Osiel elnevezésű kilátóhelyet, és mehetünk a 219. számú községi útnál lévő parkolóhoz; vagy tovább lehet menni 65 métert az S7-es szektor felé, amely útszakasz jelzésekkel és mentőkötéllel van ellátva.

7. (S7) övezet: Az S6-s és S7-es szektor közötti 65 méteres távot, egy emelkedő részen párkányokon keresztül lehet haladni, nagy sziklatömbök és impozáns bükkösök között gyalogolva egészen a 28 méteres emelkedőig, amely a meredek Stanu Osiel kilátóhely térségében kialakított láp felé vezet. 

A 1-6. közötti szektor megközelítése: a Lazuri-szorosban lévő pisztrángos tenyészettől, a folyó melletti útvonal mentén egészen a gátnál lévő függőhídig; 7-es szektor: 219. számú községi úti parkolótáblától, a turistaút kék pontját követve, a Stanu Osiel elnevezésű kilátóhely felé.

Előző Kiírták a koncessziós eljárást az élesdi ipari park telkeire

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor