Július 18-án a Bihar Megyei Tanács székhelyén aláírták a nagyváradi mechanikai-biológiai hulladékkezelő állomás üzemeltetésére vonatkozó szerződést.
A dokumentumot Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke és az Ecolect Csoport Közösségek Közötti Egyesület elnöke, Florin Gontariu, az Ecolect Csoport ügyvezető igazgatója, valamint a hulladékkezelő állomás üzemeltetésére vonatkozó tender nyertes cégének, a GIREXIM UNIVERSAL Rt.-nek a képviselője látta el kézjegyével.
Mircea Mălan kifejtette, hogy miként működik a hulladékkezelő állomás: „Bihar megye lakossága szelektíven gyűjti a szemetet, így a reziduális hulladékot is. Jelenleg az ilyen típusú hulladék is a szeméttelepre kerül. A mechanikai-biológiai hulladékkezelő állomás üzembe helyezésével a reziduális hulladékokat párátlanítják, így ezen hulladékok súlya 30-40 százalékkal csökken, ezt követi az újrahasznosítható hulladékok kiválogatása a megmaradó reziduális szemétből.. Ezen eljárás nyomán 3-5 százalék körüli lesz az újrahasznosítható hulladékok mennyisége. A fennmaradó hulladék jó részét, mintegy 30 százalékát elégetik annak érdekében, hogy szeméttelepre csak a megmaradt hulladékok kerüljenek. Gyakorlatilag ezen állomás működésének az a célja, hogy jelentősen csökkentse a szeméttelepre kerülő hulladékok mennyiségét.”
A mechanikai-biológiai kezelőállomáson feldolgozandó hulladékok becsült mennyisége évente 60 ezer tonna lesz. A becslések szerint ennek a mennyiségnek a 60 százaléka biológiailag lebomló hulladék, 7 százaléka papír és karton, 30 százaléka pedig egyéb hulladék. A keletkező komposzt mennyisége évente mintegy 22.200 tonna lesz, a reziduális hulladékoké pedig évente 25.600 tonna.
Ezen az állomáson fogják kezelni a kommunális hulladékokat, amelyek a megye négy övezetéből származnak: 1A. övezet – Nagyvárad, 1B. övezet – Nagyvárad agglomerációja, 5. övezet – Margitta, valamint a 6. övezet – Érmihályfalva. A Girexim Universal Rt.-vel kötött szerződés 96 hónap (8 év), a díjszabás pedig évi 18 ezer euró lesz. Az állomás üzemeltetője évente átutalja ezt az összeget az Ecolect Csoport Közösségek Közötti Fejlesztési Egyesületnek, az pedig továbbküldi a pénzt a Bihar Megyei Tanács számára.
A kezelőállomást az Integrált Hulladékgazdálkodási Menedzsmentrendszer (SMID) I. szakaszának keretében hozták létre, amely a Bihar Megyei Tanács által kezdeményezett európai uniós finanszírozású projekt. Az állomás építése 2017-ben fejeződött be, azonban mostanáig nem működött, ugyanis a fellebbezések miatt érvénytelenítették az addig szervezett két tendert.