Elfogadták a megye 2021-es költségvetését

51104893643 bf40a4122d o scaledAz április 9-i rendkívüli tanácsülésen elfogadták Bihar megye és az alárendelt intézmények 2021-es költségvetését.

Bihar megye konszolidált költségvetésének bevételeit 553.761.280 lejben állapították meg, míg a kiadásai 588.691.860 lejt tesznek ki. A költségvetési többlet 32.134.140 lej, a saját büdzséből finanszírozott intézményekhez kapcsolódó pedig 2.796.440 lej. A 32,13 millió lejes hiányt a 2020-as költségvetés többletéből finanszírozzák, és fejlesztésre célokra fordítják.

„Szűkös költségvetésről van szó, ugyanis  egyensúlyba kell hozni a megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó intézmények és a tanács működési költségeit, a beruházásokra szánt összegekkel. A tavalyi évhez viszonyítva több mint 6 millió euróval csökkentek a személyi és működési kiadások, ezt az összeget fejlesztésre irányoztuk elő, annak érdekében, hogy a 2020-ban elkezdett beruházásokat folytatni lehessen. A költségvetés egy hányadát az európai uniós projektek, vagy a helyi fejlesztési országos programok társfinanszírozására fordítjuk, egy másik részét pedig új beruházások előkészítésére szánjuk, amely esetekben pénzt utalunk ki a műszaki dokumentáció és a tanulmányok elkészítésére, azért, hogy mihamarabb benyújthassuk ezeket a projekteket az európai uniós finanszírozás megszerzésének érdekében”, nyilatkozta Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.

A helyi költségvetés bevételei ( ezek 491,35 millió lejt tesznek ki) a következő tételekből állnak: belső hitelekből (34,47 millió lej), vissza nem térítendő külső forrásokból (405.850 lej), valamint a közintézmények saját jövedelméből (a helyi költségvetésből történő átutalások nélkül: 27,52 millió lej).

Az összes kiadás 50,38 százalékát, azaz  296.565.200 lejt a megye fejlesztésére fordítják. A személyi jellegű kiadások 24,81 százalékát teszik ki a költségeknek, azaz 146,1 millió lejt. Ebből az összegből a Bihar Megyei Tanács saját szakapparátusának személyi kiadásai 10,99 millió lejt jelentenek.

Bihar megye saját költségvetéséből  400 ezer lejt különítenek el a Romániában elismert felekezetek támogatására. A civil szervezeteknek 200 ezer lejt utalnak  majd ki: 50 ezer lejt ifjúsági programokra, 100 ezer lejt a nemzeti kisebbségek programjaira, 50 ezer lejt pedig a Vöröskereszt Bihar megyei kirendeltségének finanszírozására. Egy külön szabályzat szerint történik az ifjúsági és nemzeti kisebbségek civil szervezetei által rendezendő programok finanszírozása.

A helyi költségvetés mellett a saját bevételekből és a helyi költségvetési átutalásokból finanszírozott közintézmények büdzséjét is előterjesztették, ennek összege 103,15 millió lej. Ez a tétel a következőkből tevődik össze: saját finanszírozású forrásból (27,52 millió lej), a helyi költségvetésből működési kiadásokra előirányzott összegből (66,35 millió lej), a helyi költségvetésből fejlesztésre kiutalt pénzből (6,42 millió lej), valamint a 2020-as végén meglévő költségvetési többletből (2,79 millió lej).

DSC_2631
Előző Átlátható szabályzat alapján biztosítanak pénzt az egyesületeknek és a civil szervezeteknek