Európai uniós finanszírozásból korszerűsítik a Bihar megyei könyvtárakat

Itthon > Uncategorized > Európai uniós finanszírozásból korszerűsítik a Bihar megyei könyvtárakat

Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke és Ancuța Șchiop, a Bihar Megyei Gheorghe Șincai Könyvtár menedzsere a téka fiókegységeinek korszerűsítésére vonatkozó projektről számolt be a február 14-én tartott sajtótájékoztatón.

A beruházás magába foglalja a Bihar Megyei Tanács által fenntartott, nagyváradi székhelyű Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár központi székhelyének bővítését, felújítását és felszerelésének biztosítását. A munkálatok az épület földszintjét, valamint első és második emeletét érintik.   

A földszint esetében megváltoztatják az épületbe való bejutás helyét, kávézót és külső teraszt alakítanak ki, valamint egy nyitott amfiteátrumot építenek könyvkiállító résszel és panorámalifttel. A földszinten gyermekeknek szóló foglalkozásokat tartanak majd, egy speciálisan erre e célra kialakított amfiteátrummal, alkotótérrel, játszóházzal, valamint ott lesz a gyermekirodalmi művek kölcsönzője is.

Az első emeleten lesz a felnőttek olvasóterme, előadóterem, a digitális kompetenciákat fejlesztő részek és könyvespolcok. A tervek szerint második emeleten konferenciatermet építenek, olvasótereket alakítanak ki, lesz médiatár és podcast-stúdió.

„Ennek a projektnek az a célja, hogy a megyei könyvtár egy kulturális és művészeti találkozási pontjává váljon a közösségnek. Ez olyan hely volna, ahol a Bihar megyeiek és a turisták is minőségi időt tölthetnek el szeretteikkel. Gyakorlatilag az az elképzelésünk, ha például egy család úgy döntene, hogy itt szeretné eltölteni a szabadidejét. A gyerekek külön erre a célra kialakítandó tereket vehetnek igénybe, a szüleiknek pedig lehetőségük lesz egy kávé mellett beszélgetni, vagy éppen egy könyvet olvasni”, közölte Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.

„A megyei könyvtár a lehető legszélesebb és legkülönfélébb réteget akar elérni. Másfél év alatt, amióta átvettem az intézmény vezetését, a könyvtárat úgy fejlesztettük hogy minél közelebb álljon egy európai téka modelljéhez. Ezért több belföldi és külföldi könyvtárat látogattam meg, és olyan projekteket javasoltam, amelyek gyakorlatba ültetése nyomán megfeleljünk a korszerű követelményeknek. Az a terünk, hogy a megyei könyvtár egy kulturális, oktatási és információs központ legyen. Ez a kezdeményezés összhangban van az Európai Unió közeljövőbeli finanszírozási terveivel”, nyilatkozta Ancuța Șchiop, a Bihar Megyei Gheorghe Șincai Könyvtár menedzsere.

A beruházás második eleme a könyvtár digitalizására vonatkozik. Ez többek mellett azt jelenti, hogy húsz munkapadot alakítanak ki a digitális kompetenciák fejlesztésére, valamint korszerű szkennereket szereznek be, amelyekkel  le lehet másolni a könyveket.

Az érdeklődőknek lehetőségül nyílik e-könyveket és hangoskönyveket használni,  valamint podcast-studiót, hang- és videoanyagok meghallgatására, illetve megtekintésére alkalmas termeket alakítanak ki, illetve egyéb korszerű eszközökkel felszerelt helyiségek is lesznek az olvasók számára.  

„Ez a projekt hozzájárul ahhoz, hogy a könyveket közelebb hozzuk az olvasókhoz. A könyvtárban úgynevezett önkiszolgáló pontokat hozzunk létre, amelyek segítségével az olvasók regisztrálhatják a kikölcsönzött könyvek listáját. Lesznek olyan pontok is, ahol az olvasók visszaszolgáltathatják a kikölcsönzött könyveket, akár a hivatalos programon kívül is”, fejtette kia Bihar Megyei Gheorghe Șincai Könyvtár menedzsere

„Meg szeretnénk felelni a mai kor követelményeinek, és minden olyan szolgáltatást biztosítani, amit egy digitalizált könyvtár csak nyújthat.  Az az elképzelés, hogy a jól felszerelt könyvtáraknak köszönhetően a hátrányos helyzetű közösségek minimális számítógép-kezelési ismereteket sajátítsanak el”, jelentette ki Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.

A projekt magába foglalja  a váradszentmártoni, a biharszentandrási és a fugyivásárhelyi könyvtárak bővítését, korszerűsítését, valamint ezen tékák felszereltségének biztosítását annak érdekében, hogy a digitális kompetenciák fejlesztésére alkalmas központonként működjenek majd.

Ugyanakkor a tervek szerint Bihar megyében további 26* könyvtárnak biztosítanák a hátrányos helyzetű övezetekben élők számítógép-használatának oktatásához szükséges infrastruktúrát.

A beruházást európai uniós forrásokból biztosítanák az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) alapjaiból, a digitális fejlesztésre vonatkozó 7, komponens keretében. A projekt becsült összköltsége 4.133.848 euró áfa nélkül, amelyből 2.585.000 euró a vissza nem térítendő uniós támogatás, 1.548.848 euró pedig a Bihar Megyei Tanács költségvetéséből fizetendő önrész.  

A projekt megvalósíthatósági tanulmánya már elkészült, a beruházás műszaki-gazdasági mutatóinak jóváhagyására vonatkozó határozattervezetet a Bihar Megyei Tanács február 15-i ülésén fogadták el.

A Bihar Megyei Gheorghe Șincai Könyvtár több mint 530 ezer kötettel rendelkezik. Bihar megyében 33 közkönyvtár áll az olvasók rendelkezésére.

*Nagyürögd, Esküllő, Bors, Barátka, Bondoraszó, Feketekápolna, Vámosláz, Érkörtvélyes, Bihardiószeg, Bihardobrosd, Drágcséke, Várasfenes, Madarász, Biharpoklos, Robogány, Biharrósa, Tóti, Tenke, Tulka, Élesd, Belényes, Margitta, Diófás, Nagyszalonta, Vaskohsziklás, Székelyhíd és Érmihályfalva

A Bihar Megyei Gheorghe Șincai Könyvtár látványterve

A váradszentmártoni könyvtár látványtervei

A fugyivásárhelyi könyvtár látványtervei

A biharszentandrási könyvtár látványtervei

Előző <strong>Megkezdődnek a fugyivásárhelyi, a biharszentandrási és a nagyürögdi körgyűrűk kivitelezési munkálatai</strong>

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor