A Fehér, Bihar és Kolozs megyei tanácsok elnökei megegyeztek abban, hogy együttműködési megállapodást kötnek az Erdélyi-szigethegység turisztikai és infrastrukturális fejlesztésének érdekében. Ezt a három önkormányzat e hónap végén tartandó rendes tanácsülésén fogják jóváhagyni. Ezt követően július folyamán kerül sor a három tanácselnök, Ion Dumitrel, Ilie Bolojan és Alin Tișe első munkamegbeszélésére, amikor is aláírják a megállapodást.
Az egyezség célja, hogy a három megyében elhelyezkedő Pádis / Erdélyi szigethegység útvonalának helyreállítása és korszerűsítése, az Erdélyi-szigethegység, „A kő országa. Románia karsztparadicsoma” karsztterületének fejlesztése és turisztikai népszerűsítése, valamint a turisták védelmének biztosítása az érintett övezetben. Egy másik cél a karsztvidék néprajzi, népművészeti és építészeti hagyományainak és biológiai sokféleségének védelme és népszerűsítése. Az érintett települések: Felsőgirda, Lepus és Aranyosfő Fehér megyéből, Vasaskőfalva és Bondoraszó Bihar megyéből, valamint Jósikafalva, Meregyó, Székelyjó és Havasnagyfalu Kolozs megyéből.
Az infrastruktúrafejlesztés tekintetében a Bihar Megyei Tanács vállalja a Kolozs megyével határos Pádis-Ponor Ék közötti útvonal, valamint a Fehér –Bihar – Kolozs megyék közötti összekötő út (a 763-as számú megyei út folytatása, Ponor Éktől Felsőgirda felé, a 750-es számú megyei úttal való kereszteződésig) helyreállítását és korszerűsítését, amely közigazgatásilag Bihar megyében található.
„A Bihar Megyei Tanács jelenleg a Pádis- Ponor Ék közötti útszakasz helyrajzi tanulmányán dolgozik, júliusban elvégzik a földtani felméréseket, így augusztus végéig elkészülhet a hatástanulmány is. A tanulmányok kivitelezését késleltette, hogy a térségben lévő hóréteg miatt nem tudtak tavasszal dolgozni. A Pádis-fennsíkot Felsőgirdával összekötő úttal kapcsolatos részleteket a júliusban tartandó első találkozónkon fogjuk megbeszélni. A két megye önkormányzatával való együttműködés alapján megvalósul az Erdélyi-szigethegység térségére vonatkozó közös fejlesztési terv”, jelentette ki Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.
Fehér Megye Tanács munkálatokat fog végezni a Călineasa – Vf. Clujului – a 750-es számú megyei út kereszteződése közötti útvonalon, a Kolozs Megyei Tanács pedig korszerűsíti a Fehér – Kolozs-Bihar megyék közötti összekötő utat (a 763. számú megyei út folytatása), a Ponor Éktől kezdődően Felsőgirda felé (a 750. megyei út kereszteződéséig), amely közigazgatásilag Kolozs megye területén található. A Kolozs Megyei Tanács egy európai uniós finanszírozású projekt révén már 20 kilométeren végzett aszfaltozási munkálatokat, egészen Bihar megye határáig, a tervek szerint további 15 kilométer utat korszerűsít majd.
Az Erdélyi-szigethegység „A kő országa. Románia karsztparadicsoma” karsztterületének fejlesztése és turisztikai népszerűsítése kapcsán a megállapodás tartalmazza a három megye közös turisztikai értékeinek kiemelését, a turisztikai útvonalak integrált hálózatának létrehozását, egy népszerűsítési terv kidolgozását, valamint az egyes turisztikai termékek közös fejlesztését.
A megyei önkormányzatok együttműködnek majd a néprajzi, népművészeti és építészeti hagyományok megőrzésében. Ugyanakkor ösztönözni fogják az autentikus termékek létrehozását, népszerűsítik a helyi gasztronómiai és kézműves termékeket, valamint építészeti/építési útmutatót dolgoznak ki, amely figyelembe veszi a térség sajátosságait. Ezen kívül tudatosító és tájékoztató akciókat fognak szervezni a helyi közösségnek, a turistáknak és a helyhatóságoknak a biológiai sokféleség és a természeti örökség védelméről.
A megállapodás 10 évre szól és a három megye képviselői által történő aláírás napján lép hatályba. Az együttműködési megállapodás időtartama meghosszabbítható bármely résztvevő fél indokolt kérése esetén.