Ligia Deca tanügyminiszter és Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke augusztus 25-én aláírták az elektromos iskolabuszok beszerzésére vonatkozó finanszírozási szerződést Nagyváradon. A Bihar megyei diákok által használandó kisbuszok vásárlásár európai uniós forrásokból fedezik.
„Az elkövetkező időszakban a Bihar megyei iskolák olyan autóbusz-flottával fognak rendelkezni, amely biztosítja a diákok szállítását az elszigetelt övezetekből, olyan településekről, ahol nem lehet működtetni oktatási intézményeket. Ez esetben a tanulókat a községközpontokba fogják szállítani”, jelentette ki Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.
„Ezek a kisbuszok hasznosak lesznek a helyi közösségek számára, ugyanis vannak olyan övezetek, ahol szükség van az ilyen támogatásra, hogy a gyermekek eljussanak az iskolába. Ily módon biztosítani tudjuk az oktatáshoz való hozzáférés jogát”, nyilatkozta Ligia Deca tanügyminiszter
A finanszírozási szerződés összértéke 35.905.334,5 lej áfával együtt. A közeljövőben fogják kiírni a tendereljárást az elektromos iskolabuszok beszerzésére. Az európai uniós alapokból finanszírozandó elektromos iskolabuszok beszerzésére vonatkozó pályázatot az Országos Helyreállítási Alapból támogatják, a következő kiírás alapján: C15. számú Komponens – Oktatás, 110-es Beruházás – Zöld iskolahálózat fejlesztése környezetkímélő kisbuszok beszerzése által.
A program keretében a megyei önkormányzatok jogosultak erre a támogatásra, amelyek együttműködési megállapodást köthetnek a polgármesteri hivatalokkal, annak érdekében, hogy az iskolák elektromos kisbuszokat kaphassanak. Országos szinten összesen 250 millió eurót (áfa nélkül) különítettek el erre a célra. .
Az Oktatási Minisztérium szerint: „ezen pályázat célja a diákok közlekedési feltételeinek javítása, elsősorban a ritkán lakott, elszigetelt övezetekben élő iskolások számára, elektromos, környezetbarát és energiahatékony iskolai kisbuszok biztosításával.
Ez a pályázati kiírás a gyermekek, oktatáshoz való hozzáférését kívánja elősegíteni, a környezet védelmének biztosításával, ugyanakkor hozzájárul az Európai Unió azon célkitűzéséhez is, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenjen az üvegházhatású gázok nettó kibocsátása.