Jó ütemben folytatódnak a Bihar megye hegyvidéki részén épülő két elsősegély- és sürgősségi központ építésének munkálatai, amelyekhez idén májusban fogtak hozzá. Ezeket Biharfüreden és a Pádis-fennsíkon építik, két olyan térségben, amelyet gyakran keresnek fel a Bihar megyei lakosok és a turisták is.
Minkét helyszínen már felhúzták „pirosba” az épületeket, és befejezték a tetőzetet is: elhelyezték a gerendákat és elkészültek a tetőzet tartóelemeivel, valamint az a bádogrésszel, amely védeni fogja a tetőzetet.
A pádisi egészségügyi központ esetében befejezték a külső és belső ácsmunkálatokat. A kivitelező cég munkatársai felszerelték az ajtókat és az ablakokat, amelyeket a következő időszakban a biharfüredi épületnél is elhelyeznek.
Mint ismeretes a határon átnyúló RO-HU 449, IPHEALTH elnevezésű projektet európai uniós alapokból finanszírozzák. „Az Integrált projekt a fenntartható fejlődés érdekében Bihar megye hegyvidéki részén, az egészségügyi szolgáltatások és az ezekhez való hozzáférés elősegítése, illetve fejlesztése a sürgősségi esetekkel kapcsolatos orvosi beavatkozások területén” elnevezésű beruházást a Bihar Megyei Tanács valósítja meg partnerségben Berettyóújfalu önkormányzatával, Nagyvárad, Margitta, Nagyszalonta, Élesd, Belényes területi-közigazgatási egységekkel, a Nagyváradi Egyetemmel, a Bihar Megyei Salvamont Hegyi- és Barlangimentő Szolgálattal, a Gróf Tisza István Kórházzal, valamint a Crişana Katasztrófavédelmi Felügyelőséggel.
Mindkét sürgősségi központ hasznos alapterülete 163 négyzetméter lesz földszinttel és tetőtérrel. A bejáratnál fedett részt alakítanak ki, amely rámpával van felszerelve megkönnyítve a hordágyak szállítását. A földszinten orvosi rendelő, tárgyaló, raktár és mosdó lesz. A tetőtéren pedig egy két- és egy háromágyas szobát hoznak létre, hogy az alkalmazottak tudjanak pihenni.
A sürgősségi központokat korszerű keresési és mentési felszerelésekkel látják el, amelyek kapcsolódnak a megyében lévő kórházak által használt telemedicina-rendszerhez. A két központ és a hozzájuk tartozó berendezések elősegítik a mentési akciókat a nehezen megközelíthető területeken. Ugyanakkor a távorvoslási rendszerhez való kapcsolódás lehetővé teszi a súlyos helyzetekben történő gyors beavatkozást, ennek köszönhetően több emberéletet lehet megmenteni.
A projektet a Vutan Instalaţii Kft. és a Cofido Kft. cégek alkotta konzorcium készítette el. A műszaki terv elkészítésére és a munkálatok elvégzésére vonatkozó szerződés értéke nettó 1.739.000 lej. A beruházás kivitelezésének időtartama 12 hónap a munkálatok megkezdésére vonatkozó utasítás aláírásától számítva.
Az IPHEALTH projektet az Interreg V-A Románia–Magyarország 2014-2020 közötti program keretében finanszírozzák, az Európai Regionális Fejlesztési Alapon (ERFA) keresztül, kiegészítve a két tagállam, Románia és Magyarország országos társfinanszítozásával. Ennek teljes költségvetése 9.717.383,06 euró, ebből 7.987.250,81 euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származik.
További részleteket, információkat az IPHEALTH-projektről a https://iphealth.ro/ honlapon lehet olvasni.
.