Ilie Bolojan a Bihar Megyei Tanács elnöke és dr. Gheorghe Carp, a Bihar Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere augusztus 7-én közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen bejelentették, hogy konzorciumot alakítanának a Bihar megyében működő közkórházak számára.
A projekt célja, a betegeknek nyújtandó egészségügyi szolgáltatások minőségének javítása és a kórházak működésének hatékonyabbá tétele. Gyakorlatilag a konzorcium egy partnerséget jelent a megyei kórház és a megyében lévő kórházak között.
Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke ismertette a társulás előnyeit, amelyek fő haszonélvezői a betegek lesznek:
„Az első előny, egy állandó, közös ügyelet biztosítása a radiológiai osztályon. Egy másik pozitívum, hogy minden vizsgálatot a megyei kórház laboratóriumában végezhetnek el, amely a legkorszerűbb felszerelésekkel rendelkezik, és a folyamat teljes egészében automatizált. Minden mintát Nagyváradra szállítanak, az eredményeket pedig rövid időn belül elektronikusan továbbítják. A pácienseknek így nem kell egyik kórházból a másikba menniük egy-egy vizsgálatért, az egészségügyi intézmények pedig pénzt takarítanak meg. A harmadik nagy előny a közös közbeszerzési eljárásokra vonatkozik, a kórházi eszközök, felszerelések és a gyógyszerek vásárlása esetében. A beszerzési árak csökkenek, a minőség pedig javul a megyében”.
Jelenleg a Bihar Megyei Tanács a következő európai uniós finanszírozású projekt vezetője: „Az Integrált projekt a fenntartható fejlődés érdekében Bihar megye hegyvidéki részén, az egészségügyi szolgáltatások és az ezekhez való hozzáférés elősegítése, illetve fejlesztése a sürgősségi esetekkel kapcsolatos orvosi beavatkozások területén”( rövidítve: IPHEALTH, ROHU449). Ezen pályázat célja a Bihar megyei kórházak felszerelése a legkorszerűbb berendezésekkel, amelyeknek köszönhetően kapcsolódni lehet a telemedicina-rendszerhez.
A társulási kezdeményezés esetében tanulmányozták az Európában és Észak –Amerikában létrehozott konzorciumok működését, figyelembe véve az ottani tapasztalatokat, hiszen a múltban ott is hasonló helyzetekkel szembesültek, mint jelenleg a romániai egészségügy, ilyen például az orvoshiány és a korlátozott pénzügyi források.
„Évek óta az az egyik fontos célkitűzésünk, hogy segítséget nyújtsunk a Bihar megyében működő egészségügyi intézményeknek, és nem az, hogy bezárjuk ezeket. A telemedicina-rendszerhez való csatlakozással, az egészségügyi intézményeknek vásárolandó digitális röntgengépekkel, ultrahangkészülékekkel és elektrokardiográfokkal elérhető, hogy a megye összes kórházában a nap 24 órájában legyen kardiológiai, belgyógyászat és traumatológiai ellátás.
Úgy gondolom, hogy ez az egyik olyan lehetőség, amely hozzájárul a romániai kórházi ellátás egyes problémáinak megoldásához. Meggyőződésünk, hogy ha segítséget nyújtunk a Bihar megyei kórházaknak, akkor biztosítani tudják a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat. E tekintetben Bihar megye a jó gyakorlat mintája legyen. A fejlett országokban erős egészségügyi központokat működtetnek, amelyek sok beteg ellátására és a kritikus állapotban lévők gyors szállítására képesek. Ugyanakkor ezek a központokat támogatják abban, hogy a hatáskörüknek megfelelően képesek legyenek ellátni a pácienseket”, nyilatkozta dr. Gheorghe Carp, a megyei kórház igazgatója.
Emellett a megyei kórház felvállalná, hogy naprakészen információkat nyújt a kórházak orvosainak, az egészségügyi újdonságokról. Ugyanakkor a kezelésekre vonatkozó eljárásokról, a gyógymódokról való egyeztetésében is segítséget nyújt, gyorsabban állítható fel a kórkép. Egy másik fontos szempont az is, hogy a konzorcium jogtanácsadással is támogatná a kórházakat.
Júliusban már tartottak egy munkamegbeszélést a Bihar Megyei Tanács székhelyén, amelyen részt vett Ilie Bolojan tanácselnök és dr. Gheorghe Carp, a megyei kórház menedzsere, valamint jelen voltak az élesdi, belényesi, margittai, nagyszalontai és vaskohsziklási kórházak igazgatói, illetve ezen települések polgármesterei is. A tanácskozáson ugyancsak ott volt dr. Hadrian Borcea, a megyei kórház sürgősségi osztályának vezetője, valamint a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság, a Bihar Megyei Mentőszolgálat és a Bihar Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója is.
„Az a tervünk, hogy idén ősszel véglegesítjük a konzorcium alapszabályzatát, és tisztázni szeretnénk a működéssel kapcsolatos részleteket, annak érdekében, hogy jövő év elején már megkezdhesse tevékenységét a társulás. Ugyanakkor ígéretet kaptunk az Egészségügyi Minisztériumtól, hogy a kormány még az idén ősszel elfogadja azt a határozatot, amely az ilyen konzorciumok működését fogja szabályozni. Ehhez jelenleg is megvan a jogi alap, azonban a gyakorlati szabályozásokra is szükség van”, fűzte hozzá Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke.
„Nem kötelező csatlakozni a konzorciumhoz. Alapító tagok lennének azok a kórházak, amelyek csatlakozni szeretnének a konzorciumhoz, és minden egészségügyi intézmény továbbra is megtartja a jogi személyiségét. Azon kórházak esetében, amelyek most nem kívánnak tagjai lenni a társulásnak, de később csatlakozni szeretnének, azoknak szükségük lesz minden alapító tag jóváhagyó szavazatára”, jelentette ki Gheorghe Carp, a Bihar megyei kórház menedzsere.
Az olyan megyei települések esetében, ahol közkórházak működnek, a polgármestereknek el kell dönteniük, hogy tagjai akarnak-e lenni a konzorciumnak.