Nagyváradon avatták fel Románia első duális képzésű oktatási intézményét

Itthon > Uncategorized > Nagyváradon avatták fel Románia első duális képzésű oktatási intézményét

Tanévnyitó ünnepséget tartottak szeptember 10- én Nagyváradon az ország első duális képzésű oktatási intézményében, amely megnyitotta kapuit.  Az esemény Románia nemzeti himnuszának felcsendülésével kezdődött, majd egy egyházi liturgia következett. 

Az ünnepségen beszédet mondott Ligia Deca tanügyminiszter, Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke, Nicolae Ionel Ciucă, Románia Szenátusának elnöke, Horea Abrudan megyei főtanfelügyelő, valamint Luminița Popa, a projektben részt vevő Plexus magáncég képviselője.

A szakoktatást végző kampusz fontos előrelépést jelent a duális oktatási rendszer fejlesztésében. Az állami- és a magánszektor együttműködésének köszönhetően  a diákok olyan területeken részesülhetnek szakképzésben, mint például, a mechanika, az  ipari építkezések és egyéb közmunkák, az elektromechanika, az elektroautomatika, az automatizálás, és a vegyipar. A duális oktatási intézménybe járó diákok legalább 400 lejes ösztöndíjban részesülnek havonta, ugyanakkor ingyenes szállást és ellátást kapnak, valamint  elszámolhatják a szállítási költségeiket is. 

„Kimondhatatlan öröm számomra, hogy részt vehettek Románia első duális oktatási intézményének a megnyitóján, amelynek megvalósítását az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) finanszírozták. Ez volt az első finanszírozási szerződés a 29 közül, amelyet aláírtunk országszerte. Ami Nagyváradon történik, az egy jó példa a többi 28 duális képzésű oktatási konzorcium számára, amelyek kivitelezés alatt állnak az országban.”, nyilatkozta Ligia Deca tanügyminiszter.

„Ez az oktatási kampusz nagyon fontos projekt az egész közösség számára. A helyi befektető cégek jelenleg kénytelenek több tíz, vagy akár több ezer kilométer távolságból munkaerőt toborozni. Azonban, mivel határozottan elköteleződtek a projekt melett, mostantól a cégeknek lehetőségük van részt venni a munkaerő helyi képzésében.  A fiatalok egy része jelenleg még külföldön keresik megélhetésüket, de meggyőződésünk, hogy ez a projekt segíteni fogja őket abban, hogy olyan szakmai készégekre és képességekre tegyenek szert, amellyel itthon is megfelelő jövedelmet fognak tudni biztosítani maguknak”, jelentette ki Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.

A hivatalosságok és a vendégek körbejárták a létesítményt. Bemutatták nekik a diákok használatába adott korszerű berendezéseket és eszközöket, többek melett a hegyesztőrobotokat, a 3D-nyomtatókat, a különféle szimulátorokat, és a nehézgépeket. A partnercégek szakemberei különböző gyakorlati bemutatókat is tartottak, kiemelve a képzési lehetőségeket. Ugyanakkor megnézték az internátust, az osztálytermeket, az úszómedencét és az étkezdét.

A duális képzésű oktatási kampusz 2,2 hektáros területen fekszik és nyolc épületből áll, amelyekben osztálytermeket, laboratóriumokat, műhelyeket alakítottak ki a különféle szakmák képzésére, valamint egy étkezde, orvosi rendelők, uszoda és sportterem is van, valamint egy 146 szálláshellyel rendelkező bentlakás. Egy szabadtéri sportpályát is építettek.

Nicolae Ionel Ciucă, Románia Szenátusának elnöke kifejtette: „Nagyon hiszek a duális szakképzés újjászületésében, a nagyváradi kampusz az első ilyen jellegű tanintézmény az országban, egy olyan beruházás, amely lehetőséget biztosít a fiataloknak, hogy korszerű környezetben sajátíthassanak el szakmákat, felkészítve őket a jövőre. Tudom, hogy mit jelent a  vokácionális oktatás, fiatalkoromban úgy döntöttem, hogy katonákat képző iskolába jelentkezem, és egy pillanatig sem bántam meg a választásomat.

Horea Abrudan, a Bihar Megyei Tanfelügyelőség vezetője elmagyarázta, hogy a duális oktatási rendszerben egy jól összeállított programjuk lesz a diákoknak, amit az iskolákkal közösen alakítottak ki.  A diákok a kampusz bentlakásában fognak lakni és az oktatási intézmény laboratóriumaiban és műhelyeiben fognak tanulni, a partnercégek oktatóinak és szakembereinek irányításával. A főtanfelügyelő hangúlyozta az iskolák és a cégek közötti szoros együttműködést gyakorlati képzés minőségének biztosítása érdekében.  

A tanévnyitó ünnepségen részt vettek a partneriskolák diákjai és tanárai is.  Jelen volt Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnöke, Florin Birta, Nagyvárad polgármestere, Marcel Dragoș, Bihar megye kormánybiztosa, Sorin Câmpeanu, volt tanügyminiszter, aki jelenleg Románia Szenátusának alelnöke, Constantin Bungău, a Nagyváradi Egyetem rektora, valamint a Nagyváradi Duális Képzési Kampusz konzorciumában részt vevő cégek képviselői.   

A kampusz megvalósításának érdekében 2023-ban konzorcium alakult, amelynek célja a diákok szakképzése a jelenlegi munkaerőpiaci körülményekhez igazodva.  A konzorciumnak összesen 18 tagja van, azaz két helyhatóság: a Bihar Megyei Tanács (projektvezető) és a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal, öt tanintézmény: a nagyváradi Traian Vuia és Mihai Viteazul műszaki kollégiumok, az élesdi Alexandru Roman, a vaskohsziklási Unirea és a váradi Constantin Brâncuşi szaklíceumok, amelyek kiegészülnek a Nagyváradi Egyetemmel és a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel, valamint a következő kilenc magáncég és egyesület: Faist Mekatronic Kft., Connectronics România Kft, Vernicolor Rt, Celestica Kft, Purem Oradea Kft, Nidec Kft., Plexus Services RO Kft., Bihor West Szakmai Egyesület, Bihari Vállalkozások Szövetsége.

  A projekt összértéke 146.183.346 lej áfával együtt, azaz több mint 29 millió euró.  A beruházást az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozták a program oktatásra vonatkozó részének keretéből (15. Komponens – Oktatás, Reform 4.-Átfogó szakképzés megvalósítása a műszaki felsőoktatás számára), valamint a helyi költségvetésből.

A Nagyváradi Duális Képzésű Szakiskola a Nagyváradi Állami Egyetem, valamint a Tudományos és Technológiai Park (amely szintén a Bihar Megyei Tanács által kezdeményezett beruházás) szomszédságában található, a Ceyrat utca 4. szám alatt.

Előző Kempingeket létesítenek a Sebes-Körös szurdokvölgyének övezetében

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor