A Bihar Megyei Tanács Szállításügyi Osztálya szeptember 1-jén közös akciót hajtott végre a közlekedési rendőrséggel annak érdekében, hogy ellenőrizzék, a teherfuvarozók betartják-e a rakományok méretére és súlyára vonatkozó törvényes előírásokat.
Az ellenőrző akcióra a 108I jelzésű megyei úton került sor, és egy rekordfogást eredményezett. Egy építkezési homokot szállító kamion 104,37 százalékkal lépte túl a megengedett rakománytömeget és több mint 10 tonnával a jármű súlyát.
A törvény szerint a dupla tengelyes teherjármű legfeljebb 16 tonna súlyú rakományt szállíthatott volna, azonban az ellenőrzés során 32,7 tonnát mértek. A jármű össztömege 52 tonna volt, a teherautó maximális terhelése azonban 41 tonna, és a törvény alapján 30 tonna súlyú rakományt szállíthat a közutakon. Ráadásul a szállítmányozó nem rendelkezett fuvarengedéllyel.
„Az ilyen típusú túlsúlyos szállítmány jelentős és visszafordíthatatlan mértékben károsítja az útburkolatot és annak több rétegét. Ugyanakkor a teherjármű súlyát több mint 10 tonnával meghaladó súly szállítása esetén irányíthatatlanná válhat. Az a legnagyobb veszély, hogy a fékrendszer meghibásodik és a jármű kontrollálhatatlanná válik. A jármű felfüggesztési rendszerét nem ilyen túlsúlyos tömegre tervezték, ezért meghibásodás esetén a járművek kormányrendszere elromlik, így irányíthatatlan lesz. Fontos megjegyezni, hogy ilyen rakománytömegnél a jármű féktávolsága exponenciálisan nő, több mint kétszerese lesz a normál féktávolságnak. Ez pedig tényleges veszélyt jelent a közúti közlekedésben résztvevők számára”, közölte Vlad Gaje, a Szállításügyi Osztály munkatársa.
Ebben az esetben a megyei önkormányzat szállítmányozással foglalkozó osztálya 20 ezer lejes bírságot szabott ki. A közlekedési rendőrség pedig 9 ezer lejes büntetést rótt ki és hat hónapra bevonta a jármű forgalmi engedélyét és a rendszámtáblákat.
A Bihar Megyei Tanács rendelkezik egy mobil mérleggel és 32 méréstanilag jóváhagyott és ellenőrzött ponttal, ami a járművek úton történő mérlegeléséhez szükséges. Az ellenőrzést a megyei úton haladó, vagy az ott megálló jármű esetében végzik el, úgy hogy a legközelebbi mérési pontig kísérik.
Az 1993. augusztus 28-án elfogadott 43. számú rendelet szabályozza a megengedett maximális súlyt, a jármű típusától és az út teherbírásától függően.