Szakmai képzést biztosítanak a duális oktatási központban

Itthon > Uncategorized > Szakmai képzést biztosítanak a duális oktatási központban

Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke és Horea Abrudan, megyei főtanfelügyelő április 4-én közös sajtótájékoztatót tartott a nagyváradi duális oktatási központban.

Ismertették  a szakokat, illetve azokat a lehetőségeket, amelyekkel azok a diákok élhetnek, akik részt vesznek ebben a képzési formában. Az ősszel kezdődő tanév esetében a következő szakokra lehet beiratkozni : mechanika, ipari építkezések és egyéb közmunkák, elektromechanika, elektroautomatika és vegyipar. A diákok havi 400-1000 lej közötti ösztöndíjat kapnak, ingyenesen lakhatnak a kampusz internátusában, a bentlakásban lakók napi háromszor ingyen étkezhetnek és ingyen szállítják őket az iskolából a duális központban.

A kampusz keretében osztálytermeket,  laboratóriumokat, műhelyeket alakítanak ki a különféle szakmák képzésére, ugyanakkor  egy étkezde, orvosi rendelők, uszoda és sportterem is lesz, valamint egy 140 szálláshellyel rendelkező bentlakás.

 „Azt szeretnénk ha mihamarabb használatba adnánk a kampuszt, lehetőleg még a 2023-2024-es tanévtől kezdődően, a diákok és a cégek érdekében. Azért is fontos ez a beruházás, mert lehetőséget kínál a Bihar megyei diákoknak, hogy korszerű körülmények között piacképes szakmát tanuljanak, hogy ne kényszerüljenek munkát keresni más országokba.  Másrészt pedig a helyi cégek képzett munkaerőhöz jutnak.”, nyilatkozta Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.

„Már régóta szerettünk volna egy ilyen kampuszt, ezért a tanfelügyelőség teljes mellszélességgel támogatja ezt a projektet és részt vesz ennek megvalósításában. A diákok szakirányú elméleti és gyakorlati képzésben fognak részt venni, és az együttműködő cégek biztosítják számukra a szakmai gyakorlat elvégzését.  Három év után megszerzik a mesteri képzés elvégzésére vonatkozó oklevelet, azaz 3-as szintű képesítést kaphatnak. Ha akarják, egy évet még járhatnak líceumba, részt vehetnek az érettségi vizsgákon. Ezt követően, ha óhajtják felsőfokú tanulmányokat folytathatnak, ennek teljes időszaka alatt a cégek támogatásában részesülhetnek”, jelentette ki Horea Abrudan, a Bihar Megyei Tanfelügyelőség vezetője.

Mircea Mălan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke és Horea Abrudan megyei főtanfelügyelő, Monica Runcanu tanfelügyelő, valamint a konzorciumban részt vevő cégek képviselői találkozókon vettek részt a 7. és 8. osztályos diákokkal és szüleikkel, valamint az iskolaigazgatókkal és a polgármesterekkel több Bihar megyei településen, annak érdekében, hogy ismertessék a kampusz nyújtotta lehetőségeket.  

A megyében zajló találkozók folytatódni fognak és április 5-től a kampuszt is meg lehet tekinteni, illetve a cégekhez is el lehet menni. 

„A partnercégek vállalták, hogy a tanulmányok befejezése után alkalmazni fogják a diákokat.  A cégek döntenek a képzésről, és arról, hogy túljelentkezés esetén milyen kritériumok alapján válogatnak a jelöltek közül. A cél az, hogy a képzés végén a diákok jól felkészültek legyenek és helyt álljanak a munkaerőpiacon. A kampuszban és a cégeknél szakmérnökök tartják majd az elméleti és gyakorlati képzést.”, tette hozzá Mircea Mălan megyei alelnök.

A konzorciumnak összesen 18 tagja van, vagyis két helyhatóság: a Bihar Megyei Tanács (projketvezető) és a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal, öt tanintézmény: a nagyváradi Traian Vuia és Mihai Viteazul műszaki kollégiumok, az élesdi Alexandru Roman, a vaskohsziklási Unirea és a váradi Constantin Brâncuşi szaklíceumok, amelyek kiegészülnek a Nagyváradi Egyetemmel és a Bihar Megyei Tanfelügyelőséggel, valamint a következő kilenc magáncég és egyesület: Faist Mekatronic Kft., Connectronics România Kft, Vernicolor Rt, Celestica Kft, Purem Oradea Kft, Nidec Kft., Plexus Services RO Kft., Bihor West Szakmai Egyesület, Bihari Vállalkozások Szövetsége.

A projekt összértéke 147.009.818,89 lej áfával együtt, azaz több mint 29 millió euró. A Bihar Megyei Tanács március elején nyújtott be finanszírozási kérelmet.

A projektet az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozzák.  A program oktatásra vonatkozó részének keretéből (15. Komponens – Oktatás, Reform 4.-Átfogó szakképzés megvalósítása a műszaki felsőoktatás számára) tíz regionális konzorcium fejlesztésére, valamint tíz integrált szakoktatásra alkalmas kampusz fejlesztésére és felszereltségére különítenek el pénzt.

A duális oktatásra használandó, jelenleg kivitelezés alatt álló épületkomplexum a Nagyváradi Egyetem és a leendő Tudományos és Technológiai Park szomszédságában található, amelyet a Bihar Megyei Tanács valósít meg európai uniós finanszírozással.

Előző <strong>Aláírták a Bályok és Szilágy megye határa közötti megyei út felújítására vonatkozó szerződést</strong>

Newsletter

Află ultimele noutăți, articole și resurse
trimise direct către tine

Copyright © CJBihor 2003-2022. Consiliul Județean Bihor